1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. روش های مقابله با عوارض دیابت در دوران سالمندی
عوارض دیابت

روش های مقابله با عوارض دیابت در دوران سالمندی

در حالی که در دوران سالمندی عوارض دیابت effects of aging  and diabetes شدید تر می گردد  اما تعدادی گام وجود دارد که می توانید برای مقابله با برخی از آثار زیانبار پیری – و دیابت – انجام دهید تا بتوانید در سالهای سالمندی خود نیز شاداب و سالم بمانید.

شناخت عوارض دیابت
در این مقاله برخی از این روش ها ذکر شده است:

به شاخص های عددی آزمایشات خود توجه کنید

یکی از اقدامات مهم برای اطمینان از سلامت در سالهای سالمندی ، کنترل سطح گلوکز خون است ، زیرا قند خون بالا باعث افزایش سرعت اثرات پیری و افزایش خطر ابتلا به عوارض دیابت می شود.

اگر به ویژه مستعد هیپوگلیسمی هستید ، نظارت منظم بر سطح قند خون اهمیت بیشتری پیدا می کند. کنترل فشار خون و سطح چربی خون (کلسترول و تری گلیسیرید) می تواند به جلوگیری از تصلب شرایین یا “سخت شدن رگ ها” و آسیب هایی که در بدن وارد می کند ، کمک کند.

از آنجا که چاقی منجر به تعدادی از بیماری ها از جمله دیابت ، بیماری های قلبی ، سکته مغزی و آرتروز می شود ، حفظ وزن مطلوب بدن می تواند به حفظ سلامت سالمند در طول زندگی کمک کند.

از نظر جسمانی فعال بمانید

بسیاری از اثرات پیری ، از جمله متابولیسم کندتر و کاهش ظرفیت هوازی ، به طور مستقیم به دلیل کاهش توده عضلانی ناشی از افزایش سن است.

با این حال ، انواع مختلف ورزش می تواند به حفظ توده عضلانی و دفع بسیاری از بیماری ها کمک کند. ورزش های هوازی ، مانند دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا و پیاده روی ، به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.

علاوه بر این ، با گذشت زمان استقامت را افزایش می دهد ، به کاهش وزن کمک می کند و همچنین سبب کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی می شود .

تمرینات قدرتی نیز مزایای بی شماری دارد. سالهاست که متخصصان بهداشت می دانند که تمرینات مقاومتی یا قدرتی می تواند با کاهش فشار خون ، کمک به کنترل وزن و بهبود سطح کلسترول ، به کاهش خطرات قلبی عروقی فرد کمک کند.

اما مزایای آن به همین جا ختم نمی شود: با تقویت توده عضلانی ، تمرینات قدرتی همچنین می تواند از کاهش مصرف انرژی که در وهله اول منجر به دیابت نوع 2 می شود جلوگیری کند.

ورزش و عوارض دیابت
به نظر می رسد که تمرینات قدرتی و تمرینات هوازی ممکن است متابولیسم گلوکز را بهبود بخشد و به کنترل قابل توجه قند خون در افراد مبتلا به دیابت ثابت کمک کند.

همچنین ، تراکم استخوان با افزایش سن کاهش می یابد و از هر چهار زن در ایالات متحده یک نفر در نهایت دچار پوکی استخوان می شود. حتی بیشتر از تمرینات هوازی ، تمرینات قدرتی می تواند تراکم استخوان را افزایش داده و به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

آرتروز مزمن پیشرونده در افراد سالمند بسیار شایع است و روماتولوژیست ها اغلب تمرینات قدرتی را به عنوان یکی از ابزارهای کاهش بیماری توصیه می کنند.

تمرینات مقاومتی نمی تواند ورم مفاصل را معکوس کند ، اما هرچه ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط های اطراف مفصل قوی تر باشند ، استرس ، اصطکاک و درد کمتری وجود خواهد داشت.

تمرینات قدرتی ، مانند تمرینات هوازی ، می تواند به افراد احساس خوشبختی دهد و ممکن است به کاهش افسردگی که گاهی اوقات با افزایش سن و دیابت همراه است ، کمک کند.

بازوها و پاهای قوی همچنین فعالیت های روزمره را آسان تر می کند ، خواه حمل مواد غذایی ، بالا رفتن از پله ها ، یا ورود و خروج از وان همگی با داشتن پاهای قوی راحت تر انجام می شود .

مچ پا و ران قوی به جلوگیری از زمین خوردن کمک می کند ، که شایع ترین علت آسیب در سالمندان است و یکی از دلایل رایج بستری شدن در خانه سالمندان است.

برای شروع تمرینات قدرتی عملاً هرگز دیر نیست. تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که افراد 70 ، 80 و 90 ساله می توانند از طریق تمرینات قدرتی با شدت بالا ، توده عضلانی و قدرت خود را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

کاهش عوارض دیابت با یوگا
از آنجایی که تمرینات قدرتی خطر آسیب دیدگی را به همراه دارد ، به ویژه هنگام شروع تمرین ، ایده خوبی است که مانند همیشه ، قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

انواع دیگر فعالیت ها نیز می توانند دو جنبه مهم از سلامت را که شامل انعطاف پذیری و تعادل است را افزایش دهند . به عنوان مثال ، تمرین یوگا یا تای چی می تواند انعطاف پذیری را بهبود بخشد ، ماهیچه های اطراف مفاصل را تقویت کرده و تعادل فرد را بهبود بخشد.

تصور می شود که جنبه های مراقبه ای این شیوه ها استرس را از بین می برد ، تمرکز ذهنی را بهبود می بخشد و احتمالاً حتی به کاهش بی حالی و افسردگی نیز کمک می کند. سالمندان می توانند یوگا یا تای چی را با شرکت در کلاسهای آنلاین یا حضوری بیاموزند.

 

تغذیه سالم داشته باشید

اینکه چگونه و چه غذایی می خورید می تواند تفاوت زیادی در میزان پیری شما ایجاد کند. این بدان معناست که قبل از هر چیز برنامه غذایی متناسب با دیابت را دنبال کنید که برای حفظ وزن سالم ، بهبود کنترل قند خون و کنترل سطح چربی خون طراحی شده است.

تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی غنی از انواع غذاهای گیاهی ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان کمک کند.با این حال ، برخی از افراد مسن تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند یا نمی توانند این مواد را به خوبی جذب کنند. در این شرایط سالمند باید با پزشک در مورد مکمل های غذایی صحبت کنید

خواب خوب داشته باشید

یکی دیگر از کلیدهای حفظ شادابی در طول زندگی داشتن یک خواب راحت است. خواب ناکافی نه تنها می تواند منجر به احساس بی حالی و عدم تمرکز شود ، بلکه می تواند بر سلامت جسمی شما نیز تأثیر مستقیم بگذارد.

مطالعات نشان داده است که کمبود خواب می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود ، که کنترل دیابت را دشوارتر می کند و حتی ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

عوارض دیابت و داروها

به داروهای خود توجه کنید

توجه به داروها می تواند به شما کمک کند تا سالم و هوشیار بمانید. دانستن عوارض جانبی احتمالی هر دارویی که مصرف می کنید بسیار مهم است.
برخی از داروها ، به تنهایی یا ترکیبی ، ممکن است باعث کاهش قند خون شوند. برخی از آنها ممکن است بر عملکرد شناختی شما تأثیر بگذارد و باعث می شود که هوشیاری کاهش یابد .

اطمینان حاصل کنید که پزشک از همه داروهایی که مصرف می کنید و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن آگاه است. گاهی اوقات با کاهش دوز یا تعویض کامل دارو می توان مشکل را حل کرد.

معاینات منظم انجام دهید

انجام معاینات منظم می تواند از تبدیل مشکلات جزئی بهداشتی به مشکلات بزرگ جلوگیری کند. این امر شامل معاینات منظم پزشک ، معاینه چشم ، آزمایش کلیه ، معاینه پا ، مراجعه به مطب دندانپزشکی و واکسیناسیون می شود.

از نظر ذهنی فعال باشید

فعال ماندن از نظر جسمانی می تواند ذهن شما را هوشیار نگه دارد ، اما فعال بودن ذهنی نیز مهم است. کلیدهای فعال ماندن ذهنی این است که با دیگران از لحاظ اجتماعی ارتباط داشته باشید ، دائماً چیزهای جدید یاد بگیرید و ذهن خود را به شیوه های جدید و متفاوت درگیر نمایید
در اینجا چند ایده برای تمرین ذهن بیت شده است :

زبان خارجی بیاموزید.
در کلاس رقص شرکت کنید.
سرگرمی جدیدی پیدا کنید.
جدول کلمات متقاطع یا پازل جستجوی کلمات را انجام دهید.
بازی های الکترونیکی انجام دهید (از جمله بازی های موجود در تلفن همراه خود).
به گروه نقد کتاب بپیوندید.
مواد مخدر – سیگار و الکل را ترک نمایید

اگر سیگار می کشید ، این کار را ترک کنید. سیگار کشیدن بافت های بدن را کاهش می دهد ، ظرفیت هوازی شما را کاهش می دهد و به طور کلی نشاط را از شما سلب می کند.

سیگار و عوارض دیابت
اگر الکل مصرف می کنید  مصرف آن را کاهش دهید و سپس آن را ترک نمایید . مصرف زیاد مشروبات الکلی با تعدادی از بیماری هایی که می خواهید از آنها اجتناب کنید مرتبط است ، از جمله بیماری های قلبی عروقی ، مشکلات روانی مانند افسردگی ، مشکلات خواب ، آسیب عصبی ، از دست دادن استخوان و زمین خوردن.

بنابراین پیری اجتناب ناپذیر است – هیچ کاری نمی توانید بکنید تا ساعت زندگی را به عقب برگردانید. با این حال ،می توان با انجام مراقبت از بدن و ذهن به جلوگیری از برخی بیماری های ناتوان کننده مرتبط با سن کمک کرده و در سال های سالمندی زندگی کامل ، معنادار و پرانرژی داشته باشید.

شرکت مراقبتی پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست