1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. با معایب و مزایای نوشیدن روزانه چای آشنا شوید
نوشیدن چای

با معایب و مزایای نوشیدن روزانه چای آشنا شوید

نوشیدن چای Drinking Tea  می تواند برای سلامت بدن شما و کاهش وزن معجزه کند. هنگامی که به درستی چای را دم کنید ، نوشیدن چای روزانه اثرات مثبت زیادی برای سلامتی خواهد داشت.

اثرات نوشیدن چای

اما ممکن است در صورت زیاده روی در نوشیدن چای موارد منفی  و عوارض جانبی خاصی نیز وجود داشته باشد  .در این مقاله به بررسی معایب و مزایای نوشیدن چای پرداخته ایم :

1با نوشیدن چای خالص وزن کم خواهید کرد

متخصصان بر این باورند که نوشیدن هر نوع چای ساده بدون شکر ، عسل و شربت برای کاهش وزن عالی است. نه تنها می توانید برای هیدراتاسیون بدن چای بنوشید ، بلکه معده خود را فقط با چند کالری پر می کنید.

یک فنجان چای می تواند هوس را از بین ببرد ، و اگر نوشیدنی قهوه ترکیبی روزانه خود را با چای عوض کنید ، می توانید 250 تا 450 کالری کمتر دریافت نمایید .

علاوه بر این ، برخی از مطالعات نشان داده اند که نوشیدن منظم چای همراه با رژیم غذایی و ورزش ممکن است رونند کاهش وزن را بهبود بخشد.

مطالعه ای در مجله تغذیه نشان داد که ترکیباتی به نام کاتچین در چای سبز وجود دارد که، وقتی با ورزش متوسط ​​همراه می شوند ، باعث کاهش وزن و کاهش چربی شکمی می شوند

2 چای ترکیبی باعث افزایش وزن می گردد

ترکیب چای با مواد شیرین کننده مانند  قند یا ریختن شکر یا عسل در داخل  آن می تواند منجر به افزایش وزن شود. چای شیر ، همانطور که در آسیا و اروپا شناخته شده است ، می تواند کالری دریافتی  بدن را بیش از حد بالا ببرد .

چای هایی آماده که در ایالات متحده محبوبیت زیادی پیدا کرده اند معمولاً حاوی شربت فروکتوز بالا ، میوه  جویدنی هستند که بررسی تحقیقات منتشر شده در Food Science & Nutrition نشان داد که این نوشیدنی های شیرین بین 200 تا 450 کالری در هر وعده 16 اونسی ، بیشتر از آنچه از نوشیدنی نوشابه معادل کالری دارند .

فواید نوشیدن چای

3 چای می تواند التهاب را کاهش دهد.

در مطالعات نشان داده شده است که چای سبز و کاتچین EGCG آن  بیان ژن سیتوکین های التهابی و آنزیم های مرتبط را سرکوب می کند. و اثرات ضد التهابی این نوع چایی  در برابر بیماریهای قلبی عروقی ، دیابت ، سرطان و بیماریهای عصبی مفید است.

متخصصان بر این باورند که استفاده از چای سبز به عنوان پایه مایع برای اسموتی ها مناسب است ؛ این راهی عالی برای بدست آوردن آنتی اکسیدان های ضد التهابی است.  نوشیدن چای سبز می تواند برای بدن شما معجزه کند!

4 بدن شما ممکن است به کنسانتره چای واکنش منفی نشان دهد.

چای غنی شده که معجون حاوی مکمل های غذایی و سایر افزودنی ها می باشد به طور فزاینده ای محبوب شده است و ممکن است افراد خاصی را که به مواد خاص حساس هستند ، تحت تاثیر قرار دهد.

محققان بر این باورند که نوشیدن چای فوری انرژی زا ،به دلیل موادی که در داخل آن استفاده شده است ممکن است برای گروهی از افراد خطرناک باشد.

بسیاری از چای های غنی شده و انرژی زا  حاوی پودرهای کنسانتره چای هستند که در صورت ابتلا به بیماری های دیابت یا استفاده  از داروهای خاصی مانند رقیق کننده خون تواند بسیار نگران کننده باشد.

برخی از این چای های مملو از گوارانا و جینسینگ تهیه شده اند که دارای اثرات تحریک کننده ای  هستند . این مواد شامل مانند کافئین و حتی نیاسین ، ویتامین B می تواند باعث گرگرفتگی شود.

نوشیدن چای و کافئین

5 با نوشیدن زیاد چای اثرات منفی کافئین را تجربه خواهید نمود

در حالی که حداکثر 400 میلی گرم کافئین در روز برای اکثر بزرگسالان بی خطر تلقی می شود ، برخی از افراد به این محرک حساسیت بیشتری دارند.

اگرچه یک فنجان چای حاوی حدود 47 میلی گرم کافئین است ، اما نوشیدن چند فنجان چای در اواخر روز برای از دست دادن خواب شبانه کافی است. به گفته متخصصان سایر عوارض جانبی منفی کافئین موجود در چای شامل سردرد ، فشار خون بالا و سندرم روده تحریک پذیر است.

6 نوشدین چای باعث کاهش صدای زنگ در گوش می شود .

سالهاست که به افرادی که از وزوز گوش رنج می برند توصیه می شود که چای و قهوه خود را کاهش دهند ، این تصور وجود دارد که کافئین ممکن است فشار خون را به اندازه ای بالا ببرد که باعث ایجاد احساس مزاحم زنگ در گوش شود.

چندین مطالعه نشان می دهد که  این تفکر نادرست است. در حقیقت ، داده های مطالعات محققان بر بیش از 65000 زن نشان داد زنانی که معادل  سه فنجان  چای مصرف کردند ، کمتر از زنانی که یک قهوه نوشیده بودند ، وزوز گوش را تجربه نمودند.

نوشیدن چای وخواص ضد سرطانی

7 نوشیدن چای ممکن است شما را در برابر سرطان پوست محافظت کند.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن چای – سبز ، سیاه یا سفید – دارای فواید زیادی است. ترکیبات این نوع چای ها ممکن است برخی از سرطان ها ، از جمله سرطان پوست غیر ملانومی را دفع کنند.

یک مطالعه از انجمن تحقیقات سرطان آمریکا نشان داد که قدرت چای ، زمان دم و درجه حرارت ممکن است بر اثرات محافظتی بالقوه تأثیر بگذارد.

دم کردن طولانی مدت چای  بهتر است و نوشیدن داغ آن با کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست مرتبط است.  بر اساس گزارش ، افزودن پوست مرکبات به چای سیاه ممکن است مزایای بیشتری برای محافظت در برابر سرطان سلول سنگفرشی ، دومین سرطان شایع پوست ، ارائه دهد.

محققان می گویند پوست مرکبات نه تنها حاوی غلظت بالاتری از ویتامین C است که در آب میوه وجود دارد ، بلکه مقدار بیشتری از بیوفلاونوئید نیز دارد ، که خواص ضد توموری دارد .

8 نوشیدن چای ممکن است باعث زرد شدن دندان شود

متخصصان تغذیه ، براین باورند که چای به طور کلی یک نوشیدنی بسیار سالم است ، اما باعث زرد شدن دندان ها  می شود.  اگر روزانه چای بنوشید ، اسید و تانن موجود در چای می تواند رنگ زردی به دندان ها ببخشد.

9 با نوشیدن چای ممکن است استخوان های قوی تری داشته باشید.

چند فنجان چای در روز ممکن است شما را از جراحان ارتوپدی دور نگه دارد. این به این دلیل است که مطالعات نشان داده است که چای دارای گروه قدرتمندی از مواد مغذی است که می تواند تشکیل استخوان را تحریک کرده و به کند شدن تجزیه آن کمک کرده و از پوکی استخوان نیز جلوگیری نمایند.

ثابت شده است که چای سیاه و سبز مفید در این مورد مفید هستند .  در تحقیقی دانشمندان سلول های استخوانی ساز به نام استئوبلاست را در محیط آزمایشگاهی در معرض سه ماده شیمیایی کلیدی موجود در چای سبز قرار دادند و دریافتند که یکی ، کاتچین EGC یا اپی گالوکاتچین باعث رشد استخوان های جدید می شود.

نوشیدن چای و سلامتی

10 برخی از چای‌ها ممکن است اثری از فلزات سنگین داشته باشند

نوشیدن چای به صورت روزانه ممکن است مقدار زیادی فلزات سنگین را در طول زمان وارد بدن نماید. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که چای های دم کرده ، به ویژه چای های گیاهی ، ممکن است حاوی سطوح ناایمن فلزات سنگین باشند.

به گفته محققان سرب ، آرسنیک ، کادمیوم و جیوه در چای سیاه دم کرده تولید شده در چین به دلیل آلودگی های  هوا که ممکن است مستقیماً با استفاده از نیروگاه های زغال سنگ مرتبط باشد ، یافت شده است.

11 نوشیدن چای سبب افزایش میزان ادرار می شود

چای حاوی کافئین است که این ماده یک ادرارآور شناخته شده  است .  به این معنی که هرچه چای کافئین بیشتری بنوشید ، بیشتر به دستشویی نیاز خواهید داشت.

تحقیقات نشان می دهد که نگران کم آبی بدن خود نباشید مگر اینکه میزان کافئین چای زیاد باشد یا پنج فنجان یا بیشتر در روز چای می نوشید

12 نوشیدن چای می تواند از بدن در برابر برخی سرطان ها محافظت کند.

تعدادی از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که چای سیاه و سبز حاوی ترکیبات طبیعی مانند پلی فنول ها و کاتچین EGCG در چای سبز است که ممکن است یک اثر محافظتی در برابر برخی سرطان ها ایجاد کند.

طبق مطالعات ، نوشیدن  یک فنجان چای در روز ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه ، سرطان پروستات ، سرطان ریه و سرطان روده بزرگ و پانکراس را کاهش دهد.

مزایای نوشیدن چای

مرکز مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست