1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. چگونه می توان به بهبود بهداشت دهان سالمند کمک نمود
بهداشت دهان سالمند

چگونه می توان به بهبود بهداشت دهان سالمند کمک نمود

بهداشت دهان سالمند Dental Health و مراقبت از دندانها و لثه های این گروه سنی  به اندازه جوانان اهمیت دارد . به هر حال ، وضعیت سلامت دهان و دندان یک فرد سالمند می تواند تأثیر قابل توجهی در کیفیت زندگی داشته باشد. اینکه سالمند چگونه می تواند راحت غذا بخورد ، صحبت کند و لبخند بزند به وضعیت دندان های او بستگی دارد.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان ضعیف می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال (لثه) شود. بیماری پریودنتال درمان نشده می تواند شرایط سلامتی مزمن مانند بیماری های قلبی ، آرتروز و دیابت را بدتر کند.

در عین حال ، حفظ سلامت دهان و دندان با افزایش سن چالش های خاص خود را دارد. به همین دلیل است که اغلب مهم است که در تأمین نیازهای سالمند در این زمینه مهم نقش فعالی داشته باشید.

 چالش های بهداشت دهان سالمند

اینکه سالمند لزوما در سن پیری دندان های خود را از دست خواهد داد امری مسلم و قطعی نیست . دندان های ما باید در هر سنی به درستی مراقبت شوند ، با این حال حفظ بهداشت دهان و دندان می تواند در سن سالمندی دشوارتر شود.
به عنوان مثال آرتروز می تواند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دشوار کند. بعضی اوقات استفاده از مسواک برقی با دسته بزرگتر راحت تر است.

یا می توانید با ابزارها و وسایلی مانند بستن چوب بستنی اطراف دسته مسواک معمولی در دست گرفتن آنها را راحت تر کنید . نگهدارنده های نخ دندان و انواع دستگاه های شستشوی دهان که در داروخانه ها فروخته می شوند نیز می توانند بسیار مفید باشند.

خشکی دهان در سالمند :

از انجا که آمریکایی های سالمند بیشتر از هر زمان دیگری دارو مصرف می کنند ، بنابراین امروزه به دلیل عوارض خشکی دهان بیشتر شاهد پوسیدگی دندان هستیم.

خشکی دهان می تواند یک مشکل واقعی با افزایش سن باشد زیرا دهان به اندازه کافی بزاق تولید نمی کند . علاوه بر این ، بسیاری از داروها (چه با نسخه و چه بدون نسخه) ممکن است سبب خشکی دهان گردند .

این شرایط نه تنها ناراحت کننده است بلکه ممکن است به دندانها آسیب جدی برساند زیرا بزاق با خواص ضد باکتری و خنثی کنندگی می تواند باعث حفاظت از سلامت دندان ها گردد .
خشکی دهان سبب از بین رفتن مینای دندان یا ضعیف شدن آنها می شود . آمریکایی های سالمند بیشتر از هر زمان دیگری دارو مصرف می کنند ، بنابراین ما شاهد پوسیدگی دندان بیشتر از عوارض خشکی دهان هستیم.

صرفاً با آگاهی از عوارض خشکی دهان و گزارش آن به دندانپزشک ،می توان کارهای زیادی انجام دهید که روند پوسیدگی دندان را معکوس کنید.

مشکلات گوارشی :

علاوه بر این ، بیمار ی هایی مانند سوزش معده خفیف تا ریفلاکس معده یا بیماری معروف به بیماری ریفلاکس مری معده (GERD در جمعیت سالخورده می تواند در هضم غذا و دستگاه گوارش اختلال ایجاد نماید.

در صورت بروز مشکلات گوارشی ، اسیدهای معده می توانند از طریق مری به دهان راه پیدا کنند و ساختار دندان را فرسایش دهند. درمان ریفلاکس معده همچنین ممکن است باعث کاهش اسیدیته در دهان شود.

مراقبت از بهداشت دهان

مراجعه به موقع به دندانپزشک

درمان پوسیدگی دندان در سالمندان از اهمیت زیادی برخورد ار است . یکی از اشتباهاتی که اکثر افراد به آن مرتکب می شوند این است که برای مراجعه به دندانپزشک منتظر بروز درد در دندان می شوند و سپس به دنبال درمان این مشکل می روند .
این کار یک روش بسیار غیر قابل اعتماد است. گاهی دندان حتی اگر به درمان گسترده دندانپزشکی نیاز داشته باشد ممکن است دردی نداشته باشد ، زیرا تغییرات مربوط به سن در ساختار دندان می تواند درک درد را کاهش دهد.

پیشگیری از مشکلات دهان و دندان سالمندان :

معاینات منظم دندانپزشکی اقدام پیشگیرانه مهمی در برابر این امر است. پیشگیری از طریق ارزیابی خطر پوسیدگی دندان (حفره) یک روش فعال برای تقویت دندان قبل از ضعیف شدن دندان یا ایجاد حفره است.

با اصلاح یا کنترل عوامل خطر شناخته شده ، مانند افزایش میزان آبرسانی و افزودن فلوراید موضعی (به صورت خمیردندان ، دهان شویه ها یا لاک های مخصوص استفاده از دندان) ، تیم دندانپزشکی می تواند عمر دندان های سالمند را افزایش دهد .

کسانی که از پروتزهای متحرک و پروتزهای جزئی استفاده می کنند باید به طور مرتب وسایل و تجهیزات دندانی خود را از نظر مناسب بودن بررسی کنند.
پروتزهایی که به بافت های دهان فشار می آورند ممکن است باعث تغییر استخوان و لثه شوند که به عنوان یک تهدید برای سلامتی دهان و دندان شناخته می شود .

بنابراین لازم است دندان های مصنوعی دقیقا به اندازه دهان سالمند طراحی و ساخته شود تا به بافت های دهان او آسیب نرساند.
پوکی استخوان یکی دیگر از مواردی است که در درمان سالمندان مورد توجه قرار می گیرد. داروهای پوکی استخوان به نام بیس فسفونات ها گاهی اوقات قبل از کشیدن دندان می توانند بر بهبودی استخوان اثرات سو بگذارند.

بنابراین ، سالمند همیشه باید تحت معاینه دندانپزشکی قرار گیرد تا نیاز به کشیدن دندان های به شدت آسیب دیده قبل از شروع استفاده از داروهای لازم برای درمان پوکی استخوان رد شود.

بهبود بهداشت دهان

چگونه می توانید به ارتقا بهداشت دهان سالمند کمک نمایید :

بهترین راه برای اطمینان از اینکه یک سالمند به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان احتیاج دارند این است هر شش ماه یکبار سالمند را به دندانپزشک ببرید.
اطمینان حاصل کنید که در هنگام مراجعه به دندانپزشک ، لیستی از تمام داروها (بدون نسخه) و مکمل های گیاهی / غذایی را که سالمند مصرف می کنند به همراه داشته باشید و آماده باشید تا جزئیات تمام مشکلات و آلرژی های سالمند را شرح دهید. بهتر است در هنگام مراجعه به دندانپزشک هرگونه پروتز دندانی را به همراه داشته باشید.

اقدامات دندانپزشک برای بهبود بهداشت دهان سالمند :

بررسی و ارزیابی سرطان دهان که در افراد سالمند شیوع بیشتری دارد . علائم پوسیدگی دندان و بیماری لثه بررسی می گردد و خطر سالمند برای ابتلا به بیماری دندان را ارزیابی می کنند
اطمینان از این که هر گونه پروتز دندان به خوبی برای دهان سالمند تهیه شده باشد و باعث فشار بیش از حد بر دندان های حمایت کننده از آنها نمی شود

اثربخشی اقدامات بهداشت دهان و دندان

اگر دندانپزشک متوجه شد که میزان اقدامات بهداشت دهان و دندان در سالمند بی کیفیت است از پرستار و مراقبان سالمند در این مورد سوالاتی خواهد نمود و در صورت نیاز به آنها مشورت های تخصصی ارائه خواهد نمود.

گاهی تنها با تغییر مسواک یا دستگاه نخ دندان این مشکلات برطرف می شود اما ممکن است سالمند به نوعی کمک عملی بیشتر نیاز داشته باشند.
دندانپزشک همچنین ممکن است برای کمک به کاهش پوسیدگی دندان ، مکمل هایی مانند محصولات بیوتن برای جلوگیری از خشکی دهان ، شستشوهای ضد باکتری یا فلوراید با نسخه تجویز کند.

بهداشت دهان سالمندان
برای بیماران مبتلا به دهان اسیدی یا خشکی دهان ، می توان از یک محلول آبرسانی ساده بی کربنات سدیم (جوش شیرین) به ویژه در شب برای خنثی سازی اسید دهان استفاده کرد. (تقریباً 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کنید).

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که فرد سالمندی که از او مراقبت می کنید ، در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کمک نیاز دارد ، تصمیماتی در این زمینه خواهد گرفت.

یک پرستار سالمند حرفه ای می تواند به راحتی دندان های فرد سالمند را تمیز نماید البته موفقیت در انجام این کار به صبر ، همکاری و درک متقابل بین سالمند و پرستار نیاز دارد .

برای سالمندی که در گذشته ای نه چندان دور فردی توانمند و مستقل بود پذیرش این موضوع که برای مسواک زدن به کمک نیاز داشته باشد امری ناراحت کننده خواهد بود بنابراین لازم است یک پرستار سالمند ، به حفظ عزت و شرافت سالمند توجه ویژه ای داشته باشد .

 شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست