1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. تاثیرات مثبت خلاقیت بر سلامتی جسم و ذهن
اثرات خلاقیت

تاثیرات مثبت خلاقیت بر سلامتی جسم و ذهن

تاثیرات مثبت خلاقیت  Creativity  به ما کمک می کند تا دنیا را به روش های جدید و متفاوتی درک کنیم. این ویژگی به ما کمک می کند تا راه های جدیدی در خلق آثار هنری ، حل مسئله و بازسازی بدن و ذهن خود ایجاد کنیم.

سلامت روان با خلاقیت

خلاقیت سلامت روان را بهبود می بخشد

در طی همه گیری ویروس کرونا ، بهتر است از حوادث و چرخه اخبار بی پایان منفی فاصله ذهنی بگیرید. در این شرایط بیان احساسات خود از طریق فعالیت های هنری و خلاقانه مانند نسخه ای سحر آمیز  برای سلامت روان شما سودمند خواهد بود.

نظرسنجی های انجام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها  به روشنی نشان داده است که از زمان ظهور COVID-19 استرس و اضطراب در همه جوامع به اوج خود رسیده است . از سویی دیگر در تحقیقات وسیعی که انجام شد ثابت گردید که روی آوردن به خلاقیت برای تسکین استرس و اضطراب بسیار موثر می باشد .

طبق گزارشات محققان،  خلاقیت همچنین به کاهش نگرانی ، عصبانیت و افسردگی افرادی که از این بیماری آسیب دیده اند کمک می کند.

مرکز پزشکی ملی نظامی والتر رید یک برنامه هنر درمانی برای سربازان مبتلا به PTSD برگزار نموده است . سربازان آسیب دیده  معمولاً برای بیان آسیب دیدگی خود به صورت کلامی دچار مشکلاتی بودند. اما محققان بر این باورند که از طریق هنر درمانی ، بیماران می توانند احساس واقعی خود را در درون خود نگه داشته و بخشی از این احساسات را که برای بیان آنها مشکل دارند در قالب هنر به اشتراک بگذارند .

استفاده از خلاقیت شما را در لحظه حال قرار می دهد

آیا تا به حال در حال نوشتن یادداشت در دفتر خاطرات خود غرق نوشتن شده اید ، یا از عکس های اخیر خود کارت پستال درست کرده اید یا در گروه موسیقی مورد علاقه خود رقصیده اید که متوجه گذشت زمان نشده باشید ؟

“در لحظه حال ” بودن

روانشناسان  معتقدند به این وضعیت “درک لحظه حال ”  گفته می شود . در این زمان ، با توجه مثبت  بر روی یک کار یا فعالیت متمرکز هستید. این یک حالت عالی و غالباً خوشایند است.

در این حالت ، ما هوشیارتر  هستیم و آرامش بیشتری داریم. این زمان به ما امکان می دهد احساس مثبت تری داشته باشیم و احساس موفقیت را به برای ما به ارمغان می آورد. افرادی که بودن در لحظه حال را تجربه می کنند ، سطح بالاتری از خلاقیت ، بهره وری و شادی را در زندگی خود خواهند داشت .

خلاقیت و نقاشی

چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم:

شاید ما خود را هنرمند یا کارآفرینی تصور نکنیم که برای ارائه ایده های جسورانه و جدید آموزش دیده باشد. با این حال ، ویژگی های اصلی نوآوران و هنرمندان شامل انرژی ، هوش و انضباط است که همه ما در مقادیر مختلفی از آنها برخوردار هستیم.

اگرچه ممکن است از نظر حرفه ای هنرمند یا مبتکر نباشیم ،اما این بدان معنا نیست که نمی توانیم از راه های پرورش خلاقیت خود استفاده کنیم.

همه ما توانایی ابراز وجود و ارائه روشهای جایگزین برای مشاهده مسائل زندگی را داریم.

محققان بر این باورند که شرکت در یک فعالیت خلاقانه مانند آواز ، رقص ، طراحی یا نقاشی ، دارای مزایای زیادی بر سلامت جسمی و ذهنی می باشد .

هنگامی که ما بر روی موضوعی چالش برانگیز و / یا سرگرم کننده تمرکز می کنیم ، مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می کنیم و باعث افزایش اتصال و فعالیت عصب ها در مغز می شویم.

افزایش اتصال ، به ویژه در قشر جلوی مغز در سمت چپ  ، باعث می شود از نظر احساسی از انعطاف بیشتری برخوردار شویم که این حالت مشابه آنچه هنگام مراقبه رخ می دهد ، می باشد.   ترشح دوپامین باعث افزایش احساس خوشبختی و همچنین بهبود انگیزه می شود.

طراحی یا نقاشی کردن

محققان در خصوص مشاوره بهداشت روان و هنر درمانگری که بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر و بیماران سرطانی کار نموده اند بارها در مورد  قدرت شفابخشی هنر و تاثیرات آن بر سلامتی بیماران تحقیق نموده اند و به نتایج جالبی رسیده اند.

آنها معتقدند که تصور نکنید که طراحی یا نقاشی تنها یک فعالیت هنری جزئی است. مجموعه ای از تحقیقات نشان می دهد که فعالیت هایی مانند طراحی و نقاشی می توانند استرس و افسردگی را از بین ببرند.

انجام فعالیت های هنری سبب بهبود حافظه و انعطاف پذیری در افراد سالمند می شود  و حتی به سالمندان مبتلا به زوال عقل کمک می کند تا با جهان ارتباط برقرار کنند. همچنین نشان داده شده است که انجام یک فعالیت هنری  از زوال شناختی مغز جلوگیری می کند.

خلاقیت و موسیقی

آواز خواندن و موسیقی گوش دادن :

موسیقی ما را بهم پیوند می دهد. به گفته محققان ، وقتی با دیگران هماهنگ یا همگام می شویم ، احساسات مثبت بیشتری نسبت به آنها داریم .

آواز خواندن ، میزان اکسی توسین را در خوانندگان آماتور و حرفه ای افزایش می دهد. اگر علاقه ای به خوانندگی ندارید ، ممکن است دوست داشته باشید که تنها به موسیقی گوش دهید؟

جالب است بدانید که با گوش دادن به موسیقی ، اکسی توسین در مغز آزاد می شود. موسیقی مستقیماً بر سطح اکسی توسین تأثیر می گذارد و اکسی توسین بر توانایی ما در اعتماد و ارتباط اجتماعی با دیگران تأثیر می گذارد.

رقصیدن :

در طی همه گیری ویروس کرونا ، برخی از افراد به مهمانی های رقص مجازی می روند. رقص نه تنها سرگرم کننده است ، بلکه در واقع برای افراد بسیار خوب است که با موسیقی حرکات فیزیکی هماهنگی را انجام دهید.

مطالعات نشان داده است که رقص اضطراب را برطرف می کند ، کیفیت زندگی بیماران سرطان پستان را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل را برای سالمندان کاهش می دهد.

بازی کردن:

اگرچه ممکن است بازی کردن یا قصه گویی برای عده ای کودکانه به نظر برسد ، اما مزایای روانشناختی و رشدی  زیادی وجود دارد که تاثیرات ماندگار زیادی دارد .

محققان همواره به مزایای طولانی مدت بازی کردن و فعالیت های خلاقانه اشاره می کنند. و بر این باورند که کودکان با کاوش در تخیل و خلاقیت از طریق هنر ، قصه گویی ، بازی های تعاملی ، موسیقی و انواع بازی ها ، مهارت های مادام العمری را می آموزند.

برخی از این مهارت ها عبارتند از: نحوه بیان خود ، برقراری ارتباط با دیگران ، حل مسئله ، رشد اعتماد به نفس ، ایده  پردازی و ارتباط با  فرهنگ های متنوع.

بازی کردن فقط کار بچه ها نیست. همچنین برای بزرگسالان نیز مفید است. تحقیقات موجود الگوها و حالت های  مختلف بازی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده  و توضیح می دهد که چگونه بازی مغز ما را شکل می دهد ، شایستگی های ما را تقویت می نماید و سطح احساسات ما را بالا می برد.

خلاقیت و طبیعت

وقت گذراندن در طبیعت:

مطالعات اخیر اثبات نموده است که چگونه طبیعت بر خلاقیت تأثیر می گذارد . گروهی از کوهنوردان که چهار روز در طبیعت بودند و از دستگاه های تکنولوژیکی جدا شدند ، 50٪  رشد عملکرد ، خلاقیت در حل مسئله را افزایش دادند.

طبیعت به نوعی محرک های مثبت احساسی را فراهم می کند. با کاهش استفاده از تلفن و رایانه ، افرادی که در این مطالعه بودند چندین کار را در یک زمان انجام نمی دادند در رویدادهای ناگهانی شرکت نمی کردند و همواره از تمرکز زیادی برخوردار بودند.  بنابراین ، گذراندن اوقات با کیفیت در طبیعت ، نمرات آزمون خلاقیت آنها را بهبود بخشید.

بنابراین ، بهتر است وقتی درگیر مشکلات هستید ، از کامپیوتر دور شوید. این کار به شما کمک می کند تا هنگام راه رفتن در باغ یا پیاده روی در پارک ، در مورد راه حل ها و گزینه های جایگزین فکر کنید.

در طی همه گیری  ویروس کرونا روال زندگی عادی مختل شده است. و تعدادی از افراد  ممکن است شغل خود را از دست داده باشند و یک نگرش ذهنی منفی پیدا کرده باشند.

خلاقیت از تفکر و ایده های بدیع الهام می گیرد. بنابراین ، از روال معمول خود فاصله بگیرید ، خود را در انجام فعالیت های خلاقانه و سرگرم کننده قرار دهید.

خلق هنر ، آواز ، رقص و بازی نه تنها احساس خوبی در شما ایجاد می کند بلکه باعث تجدید حیات و احیای مجدد زندگی شما می شود

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای آمادگی دارد  تا به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل بپردازد.

1.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست