1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. مقالات کودک
  4. کرونا و 8 نکته برای محافظت از کودکان در مقابل ویروس کووید-19
کرونا

کرونا و 8 نکته برای محافظت از کودکان در مقابل ویروس کووید-19

ممکن است ذهن تان از انبوه مطالب منتشر شده درباره بیماری کرونا (COVID-19) دچار سردرگمی شده و در این میان ایجاد اضطراب در کودکان نیز قابل درک است. کودکان ممکن است در فهم آنچه در فضای آنلاین یا تلویزیون دیده و یا از دیگر افراد می شنوند، دچار مشکل شده و در نتیجه در برابر احساساتی مانند نگرانی، استرس و غم آسیب پذیر شوند.

با رعایت هشت نکته در یک گفت وگوی باز و حمایتی با کودکان می توانید به آنها کمک کنید تا این مسئله را درک کرده و خود را با آن تطبیق دهند.

کرونا

سؤالات باز بپرسید و گوش دهید

کار را با دعوت از کودک تان برای گفتگو درباره مسئله شروع کنید. بررسی کنید که از قبل چقدر درباره موضوع می دانند و بگذارید آنها بحث را هدایت کنند. اگر کودکان در سنین پایین بوده و هنوز درباره همه گیری نشنیده اند، شاید نیاز نباشد که موضوع را مطرح کنید، فقط به آنها رعایت مناسب اصول بهداشت شخصی را بدون ایجاد ترس جدید، یادآوری کنید.

مطمئن شوید که در محیطی ایمن هستید و به کودک تان اجازه دهید آزادانه سخن بگوید. نقاشی، داستان و دیگر فعالیت ها برای باز کردن بحث می تواند مفید باشد.

مهمترین نکته این است که از نگرانی های آنها اجتناب نکرده و یا این نگرانی ها را کوچک نشمارید. مطمئن شوید که احساسات کودک تان را قبول و تأیید کرده و به آنها اطمینان دهید که احساس ترس درباره چنین موضوعاتی طبیعی است. نشان دهید که با توجه کامل به آنها گوش می دهید و مطمئن شوید که می توانند با شما یا معلم شان در هر زمانی گفت وگو کنند.

صادق باشید؛ واقعیت را به روش قابل فهم برای کودک توضیح دهید

کودکان حق دارند که درباره آنچه در جهان رخ می دهد، اطلاعات واقعی داشته باشند، اما افراد بالغ نیز وظیفه دارند که آنها را از استرس به دور نگه دارند. برای هر سنی از زبان مناسب آنها استفاده کنید، واکنش های آنها را زیر نظر بگیرید و در برابر سطح اضطراب آنها حساس باشید.

اگر پاسخ سؤالات را نمی دانید، حدس و گمان نزنید. از این امر به عنوان فرصتی برای همکاری و یافتن جواب استفاده کنید. وب سایت های سازمان های بین المللی مانند یونیسف و سازمان جهانی بهداشت منابع بسیار خوب اطلاعات هستند. به کودکان توضیح دهید که برخی اطلاعات آنلاین دقیق نیستند و اینکه بهترین کار اطمینان به متخصصان است.

کرونا

به کودکان نشان دهید که چگونه می توانند از خود و دوستان شان محافظت کنند

یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن کودکان از ویروس کرونا و دیگر بیماری ها تشویق به شستشوی مداوم دست ها است. قرار نیست که یک مکالمه ترسناک داشته باشید. همچنین می توانید به کودکان نشان دهید که چگونه سرفه یا عطسه را با آرنج بپوشانند. توضیح دهید که بهترین کار نزدیک نشدن به افرادی است که این نشانه ها را دارند و از آنها بخواهید که اگر احساس تب، سرفه یا سختی در تنفس داشتند به شما بگویند.

به کودکان حس اطمینان بدهید

زمانی که تصاویر ناخوشایند بسیاری در تلویزیون یا فضای آنلاین می بینیم، برخی اوقات ممکن است احساس کنیم که بحران ما را احاطه کرده است. کودکان ممکن است نتوانند بین تصاویر روی صفحه و زندگی شخصی واقعی شان تمایز قائل شوند و این امر باعث می شود باور کنند که در معرض خطر قریب الوقوع قرار دارند. می توانید در صورت امکان با پدید آوردن فرصت های بازی و استراحت برای کودکان تان به آنها کمک کنید تا با استرس مقابله کنند. تا جایی که ممکن است برنامه های روزانه و معمول را بالاخص قبل از خوابیدن کودکان اجرا کنید یا به آنها کمک کنید که در محیط تازه برنامه های روزانه جدیدی برای خود ایجاد کنند.

اگر درباره همه گیری کرونا در منطقه خودتان توضیح می دهید، به کودکان یادآوری کنید که ابتلای آنها به بیماری نامحتمل است، اغلب افرادی که به ویروس مبتلا می شوند، دچار بیماری شدید نخواهند شد و اینکه بزرگسالان در تلاشند تا خانواده را ایمن و سالم نگه دارند.

اگر کودک شما احساس ناخوشی دارد، به او توضیح دهید که باید در خانه یا در بیمارستان بماند، زیرا برای خود و دوستان شان ایمن تر است. به آنها اطمینان دهید که می دانید تبعیت از قوانین برخی اوقات سخت باشد، اما کمک خواهد کرد که همه سالم بمانند.

کرونا

بررسی کنید که آیا کودکان تان در معرض برچسب های اجتماعی هستند!

بیماری کرونا توأم با گزارش های متعددی درباره تبعیض نژادی در اطراف جهان است، بنابراین باید مطمئن شوید که کودکان تان نه زورگویی را تجربه و نه آن را اعمال می کنند.

توضیح دهید که ویروس کرونا هیچ ارتباطی با ظاهر افراد، مکانی که از آن می آیند یا زبانی که سخن می گویند، ندارد. اگر به آنها برچسب زده شده یا در مدرسه مورد زورگویی واقع شده اند، باید بتوانند به راحتی این مسئله را با فرد بالغ مورد اعتمادشان مطرح کنند.

به کودکان تان یادآوری کنید که در مدرسه همه باید ایمن باشند. زورگویی همیشه کاری اشتباه است و ما باید سهم خودمان را در اشاعه مهربانی و حمایت از یکدیگر انجام دهیم.

درباره افرادی که کمک می کنند صحبت کنید

مهم است که کودکان بدانند مردم با مهربانی و سخاوتمندی به همدیگر کمک می کنند.

داستان های کارکنان سلامت، دانشمندان و افراد جوان که در تلاش برای توقف همه گیری کرونا و ایمن نگه داشتن جامعه هستند را بازگو کنید. دانستن این نکته که افراد دلسوز و مهربان دست به کار شده اند، حس اطمینان خاطر بسیاری می دهد.

مواظب خودتان باشید

اگر خودتان را هم با وضعیت تطبیق دهید، می توانید به کودکان تان بهتر کمک کنید. کودکان از واکنش شما به اخبار الگوبرداری خواهند کرد، بنابراین دانستن اینکه شما نیز خونسرد بوده و کنترل وضعیت را در اختیار دارید، به آنها کمک خواهد کرد.

گفتگو را با حمایت و توجه پایان دهید

دانستن اینکه کودکان را در وضعیت اضطراب رها نمی کنیم، مهم است. زمانی که گفتگو را پایان می دهید، سعی کنید تا با بررسی زبان بدن و نیز ملاحظه اینکه آیا از لحن صدای همیشگی شان استفاده می کنند و نیز بررسی تنفس آنها، سطح نگرانی آنها را تشخیص دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست