1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. 9 تکنیک خانگی برای برطرف نمودن احتقان یا گرفتگی بینی
علل گرفتگی بینی

9 تکنیک خانگی برای برطرف نمودن احتقان یا گرفتگی بینی

گرفتگی بینی Congestion  و احتقان  ناشی از  علائم سرماخوردگی ، آنفولانزا ، آلرژی و عفونت های سینوسی است که باعث ایجاد التهاب در مجاری بینی و مجاری تنفسی مملو از مخاط می شود.

خوشبختانه روش هایی برای پاکسازی مجاری تنفسی وجود دارد. علاوه بر داروهای بدون نسخه چندین درمان طبیعی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است به کاهش احتقان کمک کند.

در این مقاله ، به بررسی برخی از این مواد ضد احتقان طبیعی و نحوه استفاده از آنها خواهیم پرداخت:

داروهای ضد احتقان طبیعی

در بیشتر موارد ، این روش های درمانی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان قابل استفاده است. اگر داروی خاصی برای کودکان خطرناک است به آن اشاره خواهیم کرد.

گرفتگی بینی و رطوبت

دستگاه رطوبت ساز:

رطوبت ساز وسیله ای است که رطوبت بیشتری را به هوا را اضافه می کند. از آنجا که هوای خشک و سرد ممکن است احساس گرفتگی بینی بیشتری در شما ایجاد کند و در تخلیه سینوس ها تداخل ایجاد کند ، یک مرطوب کننده با پمپاژ رطوبت به هوای محیط به تنفس بهتر کمک می کند. این دستگاه به نوبه خود می تواند رطوبت بینی شما را افزایش دهد و نفس کشیدن را آسان کند.

شما می توانید از دستگاه مرطوب کننده در طول روز و همچنین شب استفاه کنید.  استفاده از یک رطوبت ساز هنگام خواب می تواند به باز شدن مجاری بینی کمک کرده و خواب را راحت تر کند. این کار به شما امکان میدهد خواب با کیفیت بهتری داشته باشید.

استفاده از دستگاه رطوبت ساز خطرات کمی دارد. بسیاری از افراد گزارش می دهند که هوای مرطوب به بهبود علائم سرماخوردگی آنها کمک می کند.

بخار

استفاده از بخار یک روش طبیعی برای افزایش رطوبت هوای تنفسی است. همچنین ممکن است به روان شدن و تخلیه مخاط بینی کمک کند.

طبق یک مطالعه معتبر در سال 2008 ، نوشیدن نوشیدنی های گرم می تواند راهی موثر برای احساس گرفتگی کمتر باشد. دوش آب گرم نیز می تواند روش خوبی برای احساس بهتر باشد.

راه آسان دیگر برای استفاده از بخار برای کاهش احساس گرفتگی بینی این است که آب داغ را در یک کاسه بزرگ بریزید و سپس بخار را در حالی که حوله ای روی سر گذاشته اید استنشاق کنید که به این عمل بخور کردن می گویند.

نکته : پزشکان گزارش نموده اند که بخار درمانی ممکن است خطر سوختگی شدید را به ویژه در کودکان افزایش دهد ، بنابراین حتماً با احتیاط کامل از این روش استفاده کنید

گرفتگی بینی و اسپری

اسپری نمکی سالین:

یک اسپری آب نمک ممکن است به روان شدن مخاط در مجاری بینی کمک کند. این نوع اسپری از طریق داروخانه ها در دسترس است .

اسپری های نمکی ، طبق تعریف ، فقط حاوی نمک و آب هستند. سایر اسپری های بینی ممکن است حاوی مواد ضد احتقان باشند. لازم به ذکر است که استفاده طولانی مدت از اسپری های ضد احتقان ممکن است باعث برگشت علایم یا علائم احتقان شود.

برای استفاده از اسپری آب نمک ، این مراحل را دنبال کنید:

قبل از استفاده از اسپری ، بینی خود را تخلیه کنید تا به پاک شدن مجاری بینی کمک کند.

برای استفاده از اسپری به حالت ایستاده قرار بگیرید – نیازی به کج کردن سر به عقب نیست.

دستورالعمل های محصول را با دقت بخوانید و قبل از استفاده از آن ، بطری اسپری را تکان دهید.

با فشار انگشت روی یکی از سوراخ های بینی را ببندید. سپس دهانه شیشه اسپری را در زیر سوراخ بینی که باز است قرار دهید.

بطری اسپری را به آرامی فشار دهید و اسپری را با دهان بسته استنشاق کنید.

چند بار به شدت نفس عمیق بکشید  تا اطمینان حاصل کنید که ماده اسپری شده  از مسیر بینی شما  بالا می برد.

گرفتگی بینی و شستشو بینی

ظرف شستشوی بینی :

طبق گزارش سازمان غذا و دارو (FDA) ، دستگاه های شستشوی بینی ، که بعضی از آنها معمولاً گلدان های نتی نامیده می شوند ، می توانند در هنگام استفاده و تمیزکاری صحیح ، یک روش موثر برای مقابله با رفع گرفتگی  بینی باشند.

یک ظرف شستشوی بینی  مانند قوری کوچک با یک لوله بلند است  و از آن برای جلوگیری از گرفتگی مجاری بینی استفاده می کند. طبق مطالعه ای در سال 2015 ، شستشوی بینی ممکن است به کاهش احتقان و سرفه ، پاکسازی مخاط و میکروب ها و بهبود تنفس کمک کند.

FDA برای استفاده از ظرف شستشوی بینی این مراحل را توصیه می کند:

قبل از استفاده از ظرف شستشوی بینی همه دستورالعمل ها را بخوانید تا مطمئن شوید این کار را با خیال راحت و درست  انجام می دهید. اگر محلول نمکی خود را تهیه می کنید از آب بطری استریل یا مقطر یا آب جوشیده و خنک شده استفاده کنید.

به روی سینک  دستشویی خم شوید و سر خود را به یک طرف متمایل کنید. سعی کنید سطح پیشانی و چانه خود را حفظ کنید تا مایع به دهان شما نریزد.

ظرف شستشوی بینی را داخل سوراخ بینی بالا قرار دهید تا محلول از سوراخ بینی پایین شما خارج شود.

با کج شدن سر در جهت مخالف ، این کار را با سوراخ بینی دیگر خود تکرار کنید.

FDA ظرف شستشوی بینی را برای کودکان توصیه نمی کند مگر اینکه توسط متخصص اطفال توصیه شود.

کمپرس گرم

کمپرس گرم ممکن است با کاهش التهاب و باز شدن مجاری بینی از بیرون ، از گرفتگی بینی جلوگیری کند. برای تهیه کمپرس گرم ، یک پارچه یا حوله کوچک را در آب گرم و نه داغ خیس کنید. آب اضافی پارچه را فشار دهید ، سپس حوله را  روی بینی فوقانی و پیشانی خود قرار دهید.

گرما ممکن است به رفع التهاب سوراخ های بینی و سینوس شما کمک کند و نفس کشیدن را آسان تر کند. از طولانی نگه داشتن کمپرس گرم روی صورت خودداری کنید تا خطر سوختن پوست شما کاهش یابد.

گیاهان و ادویه جات

خوردن غذاهای پرادویه یک روش معمول برای کمک به باز شدن مجاری بینی است. غذاهایی مانند فلفل ، زنجبیل و سیر می توانند باعث ایجاد بیماری به نام رینیت چشایی شوند. غذاهای تند باعث ترشح مخاط بیشتر در بدن شده و منجر به آبریزش بینی می شود.

همچنین ، برخی از ادویه جات ترشی جات مانند  زردچوبه دارای خواص ضد التهابی هستند. فلفل چیلی ، زنجبیل رنده شده ، زردچوبه پودر شده و سایر ادویه ها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

بالا نگه داشتن سر

بالا نگه داشتن سر می تواند از جمع شدن مخاط در شب در سینوس ها جلوگیری کند. همچنین می تواند فشار سینوس را تسکین دهد. به پشت دراز بکشید و از بالش اضافی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که سر شما در زاویه کمی بالاتر از بقیه بدن است.

گرفتگی بینی و اسانس روغنی

اسانس های روغنی

اگرچه شواهد موجود محدود است ، اعتقاد بر این است که برخی از روغنهای اسانسی می توانند به تسکین علائم احتقان کمک کنند. در یک مطالعه معتبر در سال 2010 ، یک اسپری اسانس حاوی نعناع فلفلی ، اکالیپتوس ، پونه کوهی و رزماری 5 بار در روز به مدت 3 روز روی شرکت کنندگان استفاده شد.

در پایان مطالعه ، محققان نتیجه گرفتند که اسپری اسانس روغنی بلافاصله پس از استفاده در بهبود علائم تنفسی فوقانی موثر است ، اما پس از 3 روز استفاده ، علائم را کاهش نمی دهد.

اسانسهای روغنی را می توان با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا جوجوبا ترکیب کرد و روی پوست قرار داد. یا می توان آنها را به یک دیفیوزر اضافه کرد و به عنوان رایحه درمانی استفاده کرد.

روغنهای اسانسی را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. در صورت بلع ممکن است سمی باشند.

آبرسانی

نوشیدن مایعات به رقیق شدن مخاط غلیظی که می تواند مجاری بینی شما را مسدود کند کمک می کند. هنگامی که گرفتگی بینی دارید ، سعی کنید حداقل مصرف مایعات روزانه حدود 11.5 فنجان (برای زنان) تا 15.5 فنجان (برای مردان) را در نظر بگیرید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

احتقان می تواند تنفس ، خواب و حتی غذا خوردن را دشوار کند. اگر حتی پس از استفاده از روش های درمانی طبیعی در عملکرد تنفسی خود مشکلی دارید ، به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید :

گرفتگی بینی و پزشک

احتقان بیش از یک هفته طول بکشد

مشکل تنفس

درد قفسه سینه

تب شدید

احتقان و گرفتگی بینی ناشی از  علائم سرماخوردگی ، آنفولانزا ، آلرژی و عفونت های سینوسی است که باعث ایجاد التهاب در مجاری بینی و مجاری تنفسی مملو از مخاط می شود.

اگرچه داروهای بدون نسخه می توانند به رفع موقت احتقان کمک کنند ، اما برخی از داروهای طبیعی نیز می توانند موجب تسکین شوند. در حالی که بسیاری از مواد ضد احتقان طبیعی برای همه افراد بی خطر است ، برخی از آنها هم برای بزرگسالان و هم کودکان خطراتی را به همراه دارند.

اگر احتقان شما با استفاده از داروهای طبیعی بهبود نیافت ، یا اگر بدتر شد ، حتماً برای ویزیت با پزشک خود برنامه ریزی کنید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست