1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. سرطان روده بزرگ در سالمندان و هر آنچه پرستاران سالمند باید در مورد آن بدانند
سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در سالمندان و هر آنچه پرستاران سالمند باید در مورد آن بدانند

بیماری سرطان روده بزرگ Colon cancer نوعی سرطان است که از روده بزرگ شروع می شود. روده بزرگ قسمت آخر دستگاه گوارش است.سرطان روده بزرگ معمولاً افراد مسن را درگیر می کند ، هرچند ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

این بیماری معمولاً به صورت توده های کوچک سلولی غیر سرطانی (خوش خیم) به نام پولیپ که در قسمت داخلی روده بزرگ ایجاد می شوند ، شروع می شود.  با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند.

علل سرطان روده بزرگ

پولیپ ها ممکن است کوچک باشند و در صورت وجود علائم کمی ایجاد کنند. به همین دلیل ، پزشکان آزمایش های منظم غربالگری را برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ با شناسایی و برداشتن پولیپ ها قبل از تبدیل شدن آنها به سرطان ، توصیه می کنند.

در صورت بروز بیماری سرطان روده بزرگ ، بسیاری از روش های درمانی برای کنترل این بیماری در دسترس است ، از جمله جراحی ، پرتودرمانی و درمان های دارویی ، مانند شیمی درمانی ، درمان هدفمند و ایمونوتراپی.

سرطان روده بزرگ  ، اصطلاحی ترکیبی از سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم ، که از راست روده شروع می شود.

علائم بیماری سرطان روده بزرگ

علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از:

  • تغییر مداوم در عادات روده ، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر قوام مدفوع
  • خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع
  • ناراحتی مداوم در شکم ، مانند گرفتگی ، گاز یا درد
  • احساسی که روده شما کاملاً تخلیه نمی شود
  • ضعف یا خستگی
  • کاهش وزن بدون دلیل

درمان سرطان روده بزرگ

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم مداوم و نگران کننده ای را در مورد روده خود مشاهده کردید ، با پزشک خود مشورت نمایید.

با پزشک خود در مورد بهترین زمان شروع غربالگری بیماری سرطان روده بزرگ صحبت کنید. دستورالعمل ها به طور کلی توصیه می کنند که غربالگری سرطان روده بزرگ از حدود 50 سالگی آغاز شود. در صورت داشتن سایر عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی بیماری ، پزشک ممکن است غربالگری مکرر یا زودرس را توصیه کند.

علل بروزبیماری سرطان روده بزرگ

پزشکان اطمینان ندارند که علت اصلی سرطان روده بزرگ چیست.

به طور کلی ، سرطان روده بزرگ از زمانی شروع می شود که سلول های سالم در روده بزرگ  دچار تغییراتی (جهش) در DNA خود میشوند.  دی ان ای سلول شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد.

سلولهای سالم به شکلی منظم رشد می کنند و تقسیم می شوند تا بدن شما عملکرد طبیعی داشته باشد. اما وقتی DNA سلول آسیب دیده و سرطانی می شود ، حتی در صورت عدم نیاز به سلول های جدید،  سلول ها بی دلیل  تقسیم می شوند و از تجمع این سلول ها تومور ایجاد می گردد.

با گذشت زمان ، سلولهای سرطانی می توانند رشد کرده و به بافتهای طبیعی و سالم  مجاور حمله کرده و آنها را از بین ببرند. و سلولهای سرطانی می توانند به سایر قسمتهای بدن منتشر شده  و بیماری سرطان  را در آنجا ایجاد کنند  که به این پدیده متاستاز گفته می شود.

بالار فتن سن و سرطان روده بزرگ

عوامل خطر زا

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ را افزایش دهند عبارتند از:

بالا رفتن سن :

سرطان روده بزرگ در هر سنی قابل تشخیص است ، اما اکثریت افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بالاتر از 50 سال هستند. میزان سرطان روده بزرگ در افراد زیر 50 سال در حال افزایش است ، اما پزشکان از علت آن اطمینان ندارند.

نژاد  های مستعد بیماری :

نژاد آفریقایی-آمریکایی ها بیشتر از افراد دیگر نژاد در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند.

سابقه شخصی سرطان روده بزرگ یا پولیپ. اگر قبلاً به سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده بزرگ غیر سرطانی مبتلا شده اید ، در آینده بیشتر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد.

بیماری التهابی روده

بیماری های التهابی مزمن روده بزرگ ، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون ، می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.

سندرم های ارثی

که خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند. برخی از جهش های ژنی منتقل شده در نسل های  بعدی خانواده شما می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

تنها درصد کمی از سرطان های روده بزرگ با ژن های ارثی مرتبط هستند. شایعترین سندرمهای ارثی که خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند ، پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) و سندرم لینچ است که به عنوان سرطان روده بزرگ غیرپلیپوزیتی ارثی (HNPCC) نیز شناخته می شود.

سابقه خانوادگی بیماری سرطان روده بزرگ:

در صورت داشتن یکی از بستگان خونی که به این بیماری مبتلا شده است ، به احتمال زیاد به سرطان روده بزرگ مبتلا خواهید شد. اگر بیش از یک عضو خانواده به سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم مبتلا باشد ، احتمال بیمار شدن شما  بیشتر می شود.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ
رژیم کم فیبر و چربی

سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم ممکن است به دلیل یک رژیم غذایی غربی بروز نماید ، که دارای فیبر کم و چربی و کالری زیادی است. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. برخی از مطالعات انجام شده است ثابت کرده است که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که رژیم های غذایی با گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده مصرف می کنند بیشتر است.

سبک زندگی بی تحرک

افرادی که بی تحرک هستند بیشتر در معرض سرطان روده بزرگ قرار می گیرند. انجام فعالیت بدنی منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت یا مقاومت به انسولین در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

چاقی

در افرادی که چاق هستند ، در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ و خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ افزایش می یابد.

سیگار کشیدن از عوامل ایجاد بیماری سرطان روده بزرگ

افرادی که سیگار می کشند ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشند.

الکل

استفاده زیاد از الکل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

پرتودرمانی برای سرطان

پرتو درمانی جهت معالجه سرطانهای دیگر در محدوده شکم احتمال بروز سرطان روده بزرگ را افزایش میدهد .

پیشگیری از بیماری سرطان روده بزرگ

غربالگری سرطان روده بزرگ:

پزشکان توصیه می کنند افرادی که به طور متوسط ​​در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند ، غربالگری سرطان روده بزرگ را در حدود 50 سالگی انجام دهند.

چندین گزینه غربالگری وجود دارد – هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در مورد گزینه های مورد نظر خود با پزشک صحبت کنید و با مشورت با پزشک می توانید  تصمیم بگیرید که کدام نوع از آزمایشات مناسب وضعیت شما می باشد.

تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره ، گام هایی اساسی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بردارید. اقدامات زیر را به انجام برسانید:

پیشگیری از بیماری سرطان روده بزرگ با استفاده از انواع میوه ها ، سبزیجات و غلات استفاده کنید.

میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیبر و آنتی اکسیدان هستند که ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.  میوه ها و سبزیجاتی را انتخاب کنید که مجموعه ای از ویتامین ها و مواد مغذی  مورد نیاز را دریافت کنید.

سیگار را ترک نمایید

با پزشک خود در مورد راه های ترک سیگار که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید

سعی کنید در بیشتر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر اخیرا  بی تحرک بوده اید ، به آرامی شروع به ورزش  کنید و به تدریج  زمان ورزش را به 30 دقیقه افزایش دهید. همچنین ، قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

وزن سالم داشته باشید

اگر از وزن خوبی برخوردار هستید ، با ترکیب رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه سعی کنید وزن خود را حفظ کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن ، از پزشک خود در مورد راه های رسیدن به هدف خود پرسش کنید. با افزایش میزان ورزش و کاهش کالری دریافتی ، به هدف کاهش وزن خود برسید و احتمال بروزبیماری سرطان روده بزرگ را کاهش دهید.

درمان سرطان روده بزرگ

پیشگیری ازبیماری سرطان روده بزرگ برای افرادی که احتمال ابتلا بیشتری دارند

مشخص شده است که برخی از داروها خطر ابتلا به پولیپ های پیش سرطانی یا سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند. به عنوان مثال ، برخی شواهد ، کاهش خطر ابتلا به پولیپ و سرطان روده بزرگ را با استفاده منظم از آسپرین یا داروهای مشابه آسپرین مرتبط می دانند.

اما مشخص نیست که چه مقدار و چه مدت زمانی برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ مورد نیاز است. مصرف روزانه آسپرین خطراتی از جمله خونریزی دستگاه گوارش و ایجاد زخم را  دارد.

این گزینه ها به طور کلی برای افرادی که در معرض خطر بالای سرطان روده بزرگ هستند ، اختصاص داده می شود.

شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که به طور متوسط خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند ، وجود ندارد.

در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ، عوامل خطر خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا مشخص شود آیا داروهای پیشگیرانه برای شما لازم است یا خیر.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن کادری ماهر و باتجربه آماده ارائه خدمت به سالمندان گرامی می باشد. پرستاران این تجربه با سالها تجربه ارزشمند در مراقبت از  سالمندان،  توانایی همراهی این عزیزان را در شرایط بروز بیماری های مختلف از جمله سرطان روده بزرگ  دارند. خدمات این مرکز شبانه روزی بوده و کافی است با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا دراسرع وقت نسبت به اعزام نیروی پرستاران ماهر اقدام گردد.

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست