1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. سندرم خستگي مزمن چیست ، چه علایمی دارد و روشهای پیشگیری و درمان آن چگونه است؟
علایم سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگي مزمن چیست ، چه علایمی دارد و روشهای پیشگیری و درمان آن چگونه است؟

سندرم خستگي مزمن Chronic fatigue syndrome   يك اختلال پيچيده هست و به عنوان يك بيمار جديد شناخته نمي شود، و با خستگي مفرط مشخص مي شود و حداقل 6 ماه طول و يا حتي سالها مي كشد و نمي توان آن را با يك بيماري زمينه اي پزشكي به طور كامل توضيع داد.

علل سندرم خستگی مزمن

اين نوع خستگي با فعاليت ذهني يا بدني بدتر مي شود و با استراحت كردن نمي توان آن را بهبود داد. سندرم خستگي مزمن  از نوع شديد و خطرناك مي باشد و اكثر بيماران درگير با سندرم خستگي مزمن  مي گويند كه اكثراً بعد از يك فشار عصبي اين نوع خستگي را تجربه مي كنند، 10 تا 20 بيماران از سندرم خستگي مزمن ناراضي هستند.

سندرم خستگي مزمن با انواع ديگر خستگي معمولي مانند خستگي ناشي از كم خوني، انجام فعاليت بدني و ذهني طولاني مدت و افسردگي و … متفاوت هست. بيماران درگير با سندرم خستگي مزمن از لحاظ كيفي سطح زنگي پايين تري نسبت به بيماران ms و بيماران مبتلا به نارسايي قلبي و كليوي دارند.

این مشکل به طور ناگهاني آشكار مي شود و در طول زمان به طور تدريجي وضعيتش وخيم تر مي شود و بعد از گذشت زماني ديگر پيشرفت نمي كند و علائم اين بيماري شروع به تثبيت مي كنند.

از نشانه هاي اين بيماري مي توان به موارد زير اشاره كرد:

با خوابيدن احساس سرحالي نمي كنيد.

كاهش حافظه و احساس ضعف در توجه و تمركز روي موضوعات مختلف

زمان بندي خوابيدن و بيدارشدنتان در شب به هم مي ريزد.

استرس، عصبانيت و افسردگي را نمي توانيد تحمل كنيد و دائما به خودكشي فكر مي كنيد.

سندرم خستگي مزمن مي تواند به عنوان آنسفالوميليت ماياژيك يا بيماري عدم تحمل فشار سيستماتيك نيز شناخته شود، دليل وقوع و پيدايش این مشکل هنوز به طور كامل شناخته شده نيست. برخي از نظريه ها حاكي از وجود يك عفونت ويروسي و يا يك فشار فيزيولوژيكي هستند

بدليل عدم وجود دليل واحد از وقوع اين بيماري و نيز بسياري از نشانه هاي اين بيماري با بيماري هاي ديگر همپوشاني دارد تشخيص دليل وقوع سندرم خستگي مزمن دشوار است.

این سندرم  اكثراً در زنان 40 تا 50 سال ديده مي شود و با اين وجود تاكنون درمان قطعي براي آن پيدا نشده است اما با يك سري روش هاي پزشكي و روانشناسي مي توان علائم ناشي از اين بيماري را تا حدي درمان كرد.

در ادامه مطالبي راجع به خستگي مزمن از قبيل علائم، روش هاي درماني را بيان مي كنيم.

درمان سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگي مزمن چرا به وجود مي آيد؟

جواب اين سوال هنوز يافته نشده است،  اما محققين مي گويند كه اين بيماري اغلب به دلايل زير به وقوع مي پيوندد.

عفونت ويروسي

بيمار از يك سيستم ايمني ضعيفي برخوردار باشد

فرد تحت تاثير فشار هاي روحي باشد

در بدن تعادل هورموني وجود نداشته باشد.

احتمال اينكه سندرم خستگي  ژنتيكي باشد وجود دارد و ممكن است كه افراد از نظر ژنتيكي مستعد ابتلا به اين بيماري باشند. اگرچه این سندرم  گاهي اوقات مي تواند پس از يك عفونت ويروسي ايجاد شود، اما هيچ نوع عفونت ويروسي براي ايجاد اين نوع بيماري تا به حال يافت نشده است.

برخي از عفونت هاي ويروسي كه در رابطه با سندرم خستگي مزمن مورد مطالعه قرار گرفتند شامل موارد زير هستند:

ویروس اپشتین بار

ویروس هرپس انسانی

ویروس رودخانه راس

ویروس سرخچه

محققان مي گويند كساني كه علائم شديدي از هريك از اين سه عفونت ويروسي داشته باشند، در معرض خطر بيشتري براي ايجاد سندرم خستگي مزمن بعدي قرار دارند. بيماران مبتلا به سندرم خستگي مزمن گاهي اوقات سيستم ايمني ضعيف و سطح هورمون غير طبيعي دارند، اما با اين وجود هنوز پزشكان نمي دانند كه آيا اين موارد براي ايجاد اين بيماري كافي هست يا نه؟

عوامل خطرناكي كه به احتمال زياد موجب سندرم خستگي مزمن مي شوند عبارتند از:

استعداد ژنتیکی ، آلرژی، فشار، عوامل محیطی

علل سندرم خستگی مزمن

نشانه هاي سندرم خستگي مزمن چه هستند؟

شايع ترين نشانه سندرم خستگي مزمن “ خستگي ” است، و به حدي شديد است كه در نحوه انجام فعاليت هاي روزمره بيمار اختلال ايجاد مي كند. زماني كه در طول ورزش يك فعاليت جسمي يا ذهني را در مدت زمان طولاني انجام مي دهيد، احساس خستگي شديدي مي كنيد كه محققان آن را بيماري پس از ورزش مي نامند، و بسته به نوع فعاليتي كه انجام داديد اين احساس خستگي تا 24 پس از ورزش نيز ادامه د ارد.

سندرم خستگي مزمن همچنين ممكن  است كه موجب بروز اختلالاتي در خواب بيمار بشود مانند؛ بعد از خواب كامل شبانه بيمار  احساس سرحالي نمي كند یا به بي خوابي مزمن مبتلا شود.

نشانه هاي فيزيكي سندرم خستگي مزمن عبارتند از:

درد عظلاني، سردرد مداوم، درد در ناحيه مفاصل بدون قرمزي يا تورم، گلو درد مداوم، وجود نشانه هايي از تورم در گردن و زير بغل

نشانه هاي این مشکل ممكن است بعد از گذشت مدتي به طور كامل ناپديد شوند، و فرد سالم به نظر برسد اما در واقع هنوز فرد بيمار است و ممكن است نشانه هاي بيماري بعدها مجددا ظاهر شوند و زندگي فرد را تحت تاثير قرار بدهند، روند درمان بيماري را با مشكل مواجه كند.

چگونه سندرم خستگي مزمن تشخيص داده مي شود؟

طبق اطلاعات موسسه پزشكي، در سال 2015 ، در حدود 836 هزار نفر در آمريكا مبتلا به سندرم خستگي مزمن شدند كه تنها 84 تا 91 درصد از بيماران، بيماريشان تشخيص داده شد و باقي افراد تشخيصي دريافت نكردند.

هيچ آزمايش پزشكي براي غربالگري این سندرم وجود ندارد. و نشانه هاي اين بيماري با بيماري هاي ديگر همپوشاني دارد، بسياري از افراد مبتلا به سندرم خستگي مزمن بيمار به نظر نمي رسند و بنابراين ممكن است پزشكان نتواند تشخيص بدهند كه آيا اين افراد مبتلا به سندرم خستگي مزمن هستند يا نه.

پزشكان اغلب براي تشخيص این مشکل علل احتمالي را ناديده مي گيرند و تنها به سابقه پزشكي شما توجه مي كنند. و به شما مي گويند كه آيا نشانه هاي كه شما از بيماري تان ذكر كرديد نشانه هاي اصلي  اين بيماري هست يا خير، و همچنين آنها در باره مدت و شدت خستگي شما سوالاتي را مطرح مي كنند.

تشخیص سندرم خستگی مزمن

برخي از بيماري هايي كه نشانه هايشان با اين بيماري همپوشاني دارد عبارتند از؛

مونونوکلئوز ، بیماری لایم ، اسکلروز چندگانه ، لوپوس  ، کم کاری تیروئید ، فیبرومیالژیا اختلال افسردگی اساسی

عوارض نشاي از داروهاي خاص مانند هيستامين ها و الكل، مي تواند علائم ناشي از اين بيماري  را به وجود بياورد.

چگونه سندرم خستگي مزمن درمان مي شود؟

در حال حاضر درمان خاصي براي این مشکل  وجود ندارد . زيرا هر فرد نشانه هاي مختلفي از اين بيماري دارد و بنابراين ممكن است براي مديريت اختلال و تسكين علائم خود به انواع مختلفي از روش هاي  درماني نياز داشته باشد.

با مركز ارائه دهنده خدمات بهداشتي خود نهايت همكاري را داشته باشيد تا آنها بتوانند بهترين برنامه درماني را براي شما تنظيم و اجرا بكنند. آنها مي توانند عواض جانبي ناشي از روش هاي درماني را به حداقل ممكن برسانند و مزاياي درماني بسيار زيادي براي شما فراهم كنند.

ايجاد برخي تغييرات در سبك زندگي ممكن است به كاهش علائم اين بيماري كمك كند. از جمله راهكارهاي بهبود سبك زندگي مي توان به داشتن خواب سالم و كافي اشاره كرد و براي اين كار اگر بتوانيد مصرف كافئين را محدود بكنيد و يا ديگر آن را مصرف نكنيد آنگاه بي خوابي شما تا حد زيادي برطرف مي شود و شما بايد همواره از مصرف نيكوتين و الكل اجتناب كنيد و يا مصرف آنها را محدود كنيد.

 شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد یکی از معتبر ترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است که به صورت شبانه روزی در قالب پرستار کودک ، پرستار بیمار و پرستار سالمند اماده خدمتت گزاری به همشهریان گرامی می باشد. 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست