1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. مراقبت از نوزاد و حفاظت از او در برابر رفتار های پرخطر اطرافیان
مراقبت از کودک در محیط بیرون از خانه

مراقبت از نوزاد و حفاظت از او در برابر رفتار های پرخطر اطرافیان

مراقبت از نوزاد Child care  و حفاظت از او در برابر رفتار های پرخطر اطرافیان یکی از دغدغه های  تمام والدین و پرستاران کودک  می باشد. معمولا مراقبین کودک می خواهند تمام تلاش خود را در حفظ سلامت کودک تحت مراقبت خود انجام دهد. اما برای مراقبت از کودک  در برابر میکروب ها ، ویروس ها و هر چیز دیگری که می تواند به آنها آسیب برساند نمیتوان فرزندان را همیشه در خانه خود پنهان نمود.

مراقبت از کودک در برابر بیماری

با این حال ،روش هایی وجود دارد که با انجام آنها میتوان با آرامش و اطمینان بیشتری به مراقبت از نوزاد بپردازید:

گاهی والدین و پرستار کودک یا اطرافیان نمیدانند که  کارهایی که انجام می دهند برای کودک بسیار مضر است. مانند بوسیدن آنها ، لمس صورت یا دستان آنها ، خم شدن به صورت بسیار نزدیک به صورت آنها برای صحبت کردن با آنها ، پرت کردن کودکان به سمت بالا و غیره.

تمام این رفتارها برای کودک بسیار آزار دهنده می باشد  و لازم است اطرافیان کودک در مورد روش های ایمن و سالم نگه داشتن کودکان در فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا و سایر بیماریها  آموزش ببینند.

گاهی لازم است این موضوع را در نظر بگیرید که تنها به دلیل اینکه فکر می کنید کودک با نمک و زیباست اجازه ندارید که بدون اجازه والدین او را نوازش نمایید چون ممکن است سبب انتقال بیماری به کودک شوید.

موارد مهم در رفتار با نوزاد :

اول اجازه بگیرید:

قبل از لمس کردن یا تلاش برای  در آغوش گرفتن  فرزند شخصی دیگر ، حتی اگر از اعضای نزدیک خانواده هستید ، ابتدا در این خصوص از والدین و پرستار کودک اجازه بگیرید.

حتی لازم است افرادی مانند پدربزرگ و مادربزرگ کودک نیز  قبل از لمس و  بوسیدن کودک ، دستهای خود را بشویید و یا اگر بیماری مانند سرماخوردگی و آنفلانزا دارند از این کار صرف نظر نمایند .

مراقبت از نوزاد در خانواده

برای همه غریبه ها لمس کودک ممنوع است :

لازم است این نکته را همیشه در خاطر خود داشته باشید که اگر والدین کودک را نمی شناسید ، هر گونه ارتباط و لمس کودک برای شما ممنوع است .

یکی از شکایت هایی که والدین و پرستار کودک دارند این موضوع است که در هنگام گرداندن کودک با کالسکه و فضای باز ممکن است افراد غریبه ای بدون اجازه گرفتن از آنها به کودک نزدیک شوند و او را لمس و نوازش نمایند.

در مورد صحبت افراد غریبه با کودک والدین حساسیت کمتری دارند و اگر افراد در هنگام صحبت فاصله را با کودک حفظ نمایند معمولا مشکل خاصی بوجود نمی آید .بوسیدن یک کودک می تواند باکتری ها یا ویروس ها را سریعتر منتقل کند ، مانند RSV ، ویروسی که برای سیستم تنفسی کودک مضر است. نوزادان  مانند بزرگسالان دارای سیستم ایمنی قوی  نیستند.

از آنجایی که کودک هنوز نمی تواند صحبت کند ضروری است به عنوان والدین  یا پرستار کودک برای حفظ امنیت و مراقبت از نوزاد  محدودیت هایی  برای اطرافیان ایجاد نماییم .

بعضی از والدین بسیار ملایم هستند و ممکن است به راحتی عدم رضایت خود را از رفتار دیگران نشان ندهند  ، اما برخی دیگر بسیار سختگیرانه نسبت به فرزندشان عمل می کنند و ممکن است رفتار خشنی با افرادی که بدون اجازه به کودکشان نزدیک شده است داشته باشند.

پس بهتر است قبل از روبرو شدن با رفتار پرخاشگرانه بعضی از والدین برای نزدیک شدن به کودکشان از انها اجازه گرفته شود.

مراقبت از نوزاد با رعایت بهداشت

دست ها را با آب و صابون بشویید

ضد عفونی کننده های معمولی دست ممکن است ویروس هایی را به صورت کامل از بین نبرند. این ضد عفونی کننده ها فقط برای از بین بردن میکروب ها سودمند است.شستن دست ها با صابون و آب گرم به مدت حداقل 30 ثانیه بهترین راه برای خلاص شدن از شر هر گونه  عامل ویروسی و میکروبی مضری است که ممکن است به همراه داشته باشید.

یک فرد بالغ ممکن است به صورت ناآگاهانه میکروب ها و ویروس های فراوانی را از هر کجا به خانه بیاورد . عدم رعایت بهداشت و نظافت ممکن است به راحتی این ویروس ها را به کودک منتقل نماید و باعث بیماری شدید کودک گردد.

بنابراین از ارتباط دستهای آلوده  با دهان ، بینی یا چشم کودک اجتناب ورزید. اگر کودک دست یا لباس آلوده فردی دیگر را لمس نموده باشد و در هنگام خستگی چشم های خود را مالیده و   دست های خود را در دهان بگذارد به احتمال زیاد دچار بیماری خواهد شد  . بنابراین ضروری است  قبل از لمس کودک به صورت کامل دست و صورت خود را بشویید و لباس های خارج از منزل را تعویض نمایید.

نوزادان به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف تر نسبت به بزرگسالان ، ممکن است به  انواع بیماری ها مبتلا شوند . این بیماری ها همچنین به دلیل ایمنی کم در نوزادان می توانند شدیدتر باشند. همواره سلامتی کودک را در اولویت قرار دهید و قبل از دست زدن به او ، دست های خود را بشویید.

در هنگام در آغوش گرفتن کودک از والدین او دور نشوید:

بیشتر نوزادان و کودکان از این که از والدین خود جدا شوند  ترس و اضطراب دارند (اضطراب جدایی تا حدود 2 سالگی شدید است).

والدین نیز قطعا دوست نخواهند داشت که در یک جمع دوستانه یا مراسم خانوادگی ، با فرزندشان دور شوید و دور از چشم والدین کودک را به افراد دیگری واگذار نمایید.  اگر شخص دیگری می خواهد کودک را بعد از شما نگه دارد ، به سادگی پاسخ دهید “باید از والدین کودک اجازه بگیرید”. این موضوع باعث خوشحالی والدین کودک خواهد شد.

اگر کودک احساس نارحتی نمود سریعا او را به والدین برگردانید:

قطعا اگر کودک به شما عادت نداشته باشد ، نمی توانید کودک گریان را آرام کنید. در این شرایط کودک ممکن است فقط والدین خود را بخواهند زیرا ممکن است بیش از حد خسته یا گرسنه شده باشد ، نیاز به تعویض پوشک یا خواب  داشته باشد. برای آرام کردن سریع کودک ، سریعا والدین یا پرستار کودک را پیدا کنید و کودک را به او تحویل دهید.

  • هنگام مکالمه با کودک ، چند قدم عقب تر باستید
  • هنگام صحبت با کودک نیازی به مکالمه چهره به چهره نیست.
  • ممکن است در هنگام صحبت با کودک ،  قطرات بزاق ناآگاهانه از دهان ما به  سمت صورت کودک پرتاب شود .

این مسئله به هیچ وجه خوشایند نیست و می تواند باعث انتقال میکروب ها از طریق بزاق به دیگران گردد. ممکن است بعضی از افراد ناقل ویروس هایی باشند که از وجود آنها مطلع نیستند و در هنگام صحبت با نوزاد یا نوازش آنها این ویروس ها را به او منتقل نمایند . نوزادان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بهتر است با فاصله حداقل دومتری با آنها ارتباط برقرار نمایید .

مراقبت از کودک

یک روش ساده برای  مراقبت از نوزاد:

ممکن است وقتی کودک خود را با کالسکه بیرون می برید مجبور شوید به صورت مداوم به افراد غریبه تذکر دهید که از لمس کودک بپرهیرند اما راه ساده تری وجود دارد . با نصب یک برچسب “دست نزنید” به روی کالسکه کودک ، می توانید به افراد غریبه هشدار دهید که اجازه لمس و نزدیک شدن به کودک را ندارند.

بدون اجازه والدین به کودک غذا ندهید:

دادن هرگونه خوراکی اعم از غذا یا نوشیدنی به کودک بدون اجازه از  والدین کودک ممنوع می باشد. کودک ممکن است به بعضی از غذاها حساسیت داشته باشد یا ممکن است آنقدر بزرگ نشده باشد که بتواند چیزی را بجز غذای مایع یا پوره جویده یا ببلعد.

بنابراین لازم است جهت مراقبت از نوزاد،  پیش دادن غذا به کودک برای جلوگیری از احتمال خفگی یا واکنش های آلرژِیک و غیره حتما از والدین اجازه گرفته شود.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد باداشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی به سالمندان ، کودکان و بیماران ، آماده ارئه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشند.  مراقبت از نوزاد خود را با اطمینان به پرستاران با تجربه این مرکز بسپارید .

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست