1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. بلوک شبکه سلیاک چیست و چه مزایایی دارد ؟
مزایای بلوک شبکه سلیاک

بلوک شبکه سلیاک چیست و چه مزایایی دارد ؟

بلوک شبکه سلیاک Celiac Plexus Block نوعی روش درمانی برای درمان درد های مزمن شکمی است. این روش شامل تزریق داروهای ضد درد است که به ناحیه ستون فقرات تزریق می گردد  تا به تسکین درد مزمن شکمی که معمولاً ناشی از سرطان یا پانکراتیت مزمن است ، کمک کند.

روش بلوک شبکه سلیاک

مجموعه ای از اعصاب که آئورت را احاطه کرده است به عنوان شبکه سلیاک شناخته می شود. آئورت شریان اصلی شکم است. این اعصاب لوزالمعده ، کیسه صفرا ، روده ، کبد و معده را به مغز و نخاع متصل می کند. این اعصاب می توانند سیگنال های درد را به مغز منتقل کنند.

سرطان شکم و تومورهای لوزالمعده اغلب با فشار روی این اعصاب و تحریک یا آسیب به آن ،  باعث ایجاد درد می شوند. از بلوک شبکه سلیاک برای مسدود کردن این اعصاب  جهت جلوگیری از انتقال سیگنال های درد به مغز استفاده می شود. هدف از این درمان کاهش درد شدیدی است که بیمار در شکم خود احساس می کند و نیاز به مصرف داروهای ضد درد را کاهش می دهد.

 

 بلوک شبکه سلیاک برای چه بیمارانی مناسب است؟

اگر فرد بیمار درد مزمن شکمی ناشی از سرطان های شکم یا پانکراتیت مزمن داشته باشد که به سایر داروهای مسکن پاسخ نمی دهد ، ممکن است یک کاندید ایده آل برای بلوک شبکه سلیاک باشید.

آماده سازی برای درمان از روش  بلوک شبکه سلیاک

پزشک سابقه پزشکی و داروهای بیمار را که برای تسکین درد مصرف نموده است مورد بررسی قرار میدهد . پزشک همچنین ممکن است آزمایش و اسکن تصویربرداری را برای تشخیص بهتر تجویز نماید .

هفته ها قبل از درمان باید مصرف داروهای رقیق کننده خون متوقف گردد. تمام اطلاعات لازم دیگر توسط پزشک به بیمار ارائه می گردد.

چگونگی بلوک شبکه سلیاک

عمل بلوک شبکه سلیاک چگونه انجام می شود؟

ابتدا ، به بیمار یک داروی داخل وریدی داده می شود تا به بیمار در آرامش در طول عمل کمک کند. از بیمار خواسته می شود روی میز اشعه ایکس و بر روی شکم دراز بکشد. پزشک ناحیه ای از پوست پشت بیمار را بی حس می کند که در آن سوزن با بی حسی موضعی تزریق می شود.

با راهنمایی اشعه ایکس ، پزشک یک سوزن نازک به پشت بیمار ، در کنار ستون فقرات وارد کرده و داروی بی حسی را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند.

سوزن دوم در طرف دیگر ستون فقرات بیمار وارد شده و بی حسی تزریق می شود.

سپس رنگ کنتراست تزریق می شود تا تأیید شود که دارو به محل مناسب منتقل شده است . سپس پزشک داروی ضد درد مانند اپی نفرین ، کلونیدین یا استروئید را تزریق می کند. پس از تزریق دارو ، سوزن خارج می شود. انجام این عملیات حدود 30 دقیقه طول می کشد.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است شکم بیمار گرم شود و درد شکم کمتری را تجربه کنید. دیواره شکم یا پای بیمار ممکن است احساس بی حسی یا ضعف کند. این حالت موقتی است.

هنگامی که بیمار احساس می کند حال عمومی خوبی دارد می تواند به خانه برگردد اما اجازه رانندگی ندارد. بیمار می تواند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردد اما لازم است  تا 24 ساعت آینده از فعالیت های شدید و سخت خودداری کند

آیا عمل  بلوک سلیاک دردناک است ؟

این روش شامل قرار دادن یک سوزن در پوست و بافت های عمیق تر بدن است. بنابراین ، برخی ممکن است فرد مقداری درد احساس نماید . با این حال ، ممکن است قبل از وارد کردن سوزن بلوک اصلی ، پوست و بافتهای عمیق را با استفاده از یک سوزن بسیار نازک با بی حسی موضعی بی حس نمایند .

بلوک شبکه سلیاک چقدر موثر است ؟

مدت زمان تسکین درد معمولاً در افراد مختلف متفاوت است. بلوک های شبکه سلیاک می تواند درد را برای برای برخی افراد  تا چند هفته تسکین دهد در حالی که برای برخی دیگر می تواند سالها درد را تسکین دهد.

با این حال ، اکثر افراد معمولاً  به انجام یک سری تزریق برای ادامه توقف درد طولانی مدت نیاز دارند. برخی از بیماران ممکن است فقط به دو تزریق نیاز داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است گهگاه به بیش از 10 تزریق نیاز داشته باشند.

خطرات بلوک شبکه سلیاک

بلوک شبکه سلیاک چه خطراتی دارد؟

خطرات شایع بلوک شبکه سلیاک عبارتند از:

کبودی یا درد در محل تزریق

درد ، حساسیت و تورم در محل تزریق

فشار خون پایین

اسهال

اسپاسم عضلانی در محل تزریق

سایر عوارض جانبی کمتر شایع اما احتمالی عبارتند از:

تاخیر در تخلیه معده

آسیب به کلیه ها

فلج

تشنج یا خون رسانی کم به نخاع

واکنش آلرژیک به رنگ یا داروی تزریق شده

سوراخ شدن تصادفی یک عضو

عفونت در محل تزریق یا محل تزریق IV

مشکل ریه

آسیب عصبی

خون ریزی

درد در ناحیه ستون فقرات مداخله ای

یکی از راههای موثر برای کنترل درد سرطان لوزالمعده یا درد شدید شکم ، انسداد شبکه سلیاک است. متخصصان برای تسکین این نوع دردهای مزمن بر ارائه درمان های  ضد درد و مدیریت علائم درد تمرکز می نمایند .

درمان بلوک شبکه سلیاک

در طی این روش بیمار تسکین درد قابل توجهی را تجربه می  نماید . پزشکان همچنین تمام اطلاعات لازم را برای کمک به بیمار در مدیریت درد و بهبود کیفیت زندگی به او ارائه می نمایند .

شرکت مراقبتی پرستار آراد  با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست