1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. چه عواملی سبب بروز افسردگی می گردد و روش کنترل و درمان آن چیست؟
علل افسردگی

چه عواملی سبب بروز افسردگی می گردد و روش کنترل و درمان آن چیست؟

افسردگی  Causes of Depression نوعی اختلال در خلق و خو و دیدگاه کلی فرد نسبت به زندگی است. از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا احساس غم و انداختن و پایین آمدن انرژی علائمی هستند که مشخصه افسردگی می باشند. حتی اگر بیشتر افراد برای مدت کوتاهی احساس غم یا اندوه می کنند ، افسردگی بالینی چیزی فراتر از احساس غم و اندوه است.

اثرات افسردگی

افسردگی یک بیماری جدی است و فرد معمولاً به راحتی  قادر به گذراندن یک دوره افسردگی نیست.

افسردگی درمان نشده می تواند باعث بروز مشکلات  پایدار در زندگی فرد گردد که عبارتند از:

مشکلات در مسائل کاری

ناکارآمدی در روابط اجتماعی و زناشویی

سو مصرف مواد مخدر و الکل

افکار یا اقدام به خودکشی

بسیاری از افرادی که تحت درمان موثر افسردگی قرار می گیرند زندگی سالم و شادی را سپری می کنند. برای برخی دیگر ، افسردگی ممکن است یک چالش مادام العمر باشد که نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

اگر فکر می کنید از افسردگی یا اختلال افسردگی اساسی رنج می برید با پزشک خود صحبت کنید. افراد در هر سن و موقعیت زندگی  ممکن است  دچار افسردگی شوند.

چه عواملی باعث افسردگی می شود؟

افسردگی یک بیماری ساده با علت شناخته شده نیست. برخی افراد بیشتر مستعد ابتلا به دوره های افسردگی هستند در حالی که دیگران اینگونه نیستند. مهم است که علائم را با پزشک خود در میان بگذارید. دلایل مختلفی برای بروز افسردگی وجود دارد.

عوامل ژنتیکی

افسردگی ممکن است یک بیماری ارثی باشد. اگر در خانواده خود دارای ارث افسردگی باشید ، ممکن است در دوره ای از زندگی  احتمال ابتلا به اختلال افسردگی در شما بیشتر باشد. ژن های دقیق در این مورد مشخص نیست. اعتقاد بر این است که بسیاری از ژن ها می توانند عاملی موثر در ایجاد افسردگی باشند.

 

عوامل  بیوشیمیایی

برخی از افراد با افسردگی تغییرات محسوسی در مغز خود را تجربه می نمایند . حتی اگر این علت بالقوه درک نشده باشد ، نشان می دهد که افسردگی از عملکرد مغز شروع می شود. برخی از روانپزشکان تغییرات شیمیایی در مغز را با موارد افسردگی مرتبط می دانند

انتقال دهنده های عصبی در مغز – به طور خاص سروتونین ، دوپامین یا نوراپی نفرین – بر احساس خوشبختی و لذت تأثیر می گذارد و ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی تعادل نداشته باشد.

داروهای ضد افسردگی برای ایجاد تعادل در این انتقال دهنده های عصبی ، به طور عمده سروتونین ، فعالیت می کنند. اینکه چگونه و چرا این انتقال دهنده های عصبی از تعادل خارج می شوند و چه نقشی در حالت های افسردگی ایفا می کنند کاملاً مشخص نیست.

افسردگی در زنان

عوامل هورمونی

تغییر در تولید یا عملکرد هورمون ها می تواند منجر به شروع حالت های افسردگی شود. هرگونه تغییر در وضعیت هورمون ها – از جمله یائسگی ، زایمان ، مشکلات تیروئید یا سایر اختلالات – می تواند باعث افسردگی شود.

با افسردگی پس از زایمان ، مادران پس از زایمان علائم افسردگی را نشان می دهند. احساسی بودن به دلیل تغییر هورمون ها امری طبیعی است ، اما افسردگی پس از زایمان یک بیماری جدی است.

  عوامل فصلی

با کم شدن ساعات روشنایی روز در زمستان ، بسیاری از افراد احساس بی حالی ، خستگی و از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره می کنند.

به این بیماری اختلال عاطفی فصلی SAD  گفته می شود. که در حال حاضر به عنوان اختلال افسردگی اساسی با الگوی فصلی شناخته شده است. پزشک شما ممکن است برای کمک به درمان این بیماری دارو یا روان درمانی را تجویز کند. این وضعیت معمولاً با طولانی شدن روزها از بین می رود.

عوامل موقعیتی

ضربه روحی ، یک تغییر بزرگ یا کشمکش در زندگی می تواند احتمال بروز افسردگی را تحریک کند. از دست دادن عزیزان ، اخراج شدن از کار ، مشکلات مالی یا تغییر جدی می تواند تأثیر زیادی در افراد بگذارد.

علائم افسردگی چیست؟

در حالی که علائم افسردگی بسته به شدت ممکن است متفاوت باشد ، علائم استانداردی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.افسردگی نه تنها بر اندیشه و احساسات شما تأثیر می گذارد ، بلکه می تواند بر نحوه عملکرد ، گفته ها و روابط شما با دیگران نیز تأثیر بگذارد.

علائم شایع افسردگی عبارتند از:

غمگین بودن

خستگی

مشکل در تمرکز یا توجه

ناراحتی

عصبانیت

تحریک پذیری

نا امیدی

از دست دادن علاقه به فعالیتهای لذت بخش یا سرگرم کننده

مشکلات خواب (خواب خیلی زیاد یا خیلی کم)

بدون انرژی بودن

اشتیاق به غذاهای ناسالم

اضطراب

انزوا

بی قراری

نگرانی

عدم توانایی در تصمیم گیری

عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه

کنار گذاشتن فعالیتهای مثبت سابق

احساس گناه

افکار یا گرایش های خودکشی

درد ، مانند سردرد یا درد عضلانی

سو مصرف مواد مخدر یا الکل

برخی از افراد همچنین علائم شیدایی ، دوره های روان پریشی یا تغییر در توانایی های حرکتی را نشان می دهند. این شرایط می تواند  نشان دهنده مشکلات روانی مانند  اختلال دو قطبی باشد که خود عامل افسردگی است.

دلایل افسردگی

اگر فکر می کنید کسی در معرض خطر صدمه زدن به خود یا صدمه زدن به شخص دیگری قرار دارد:
  • با شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.
  • تا رسیدن کمک در کنار او بمانید.
  • هرگونه اسلحه ، چاقو ، دارو یا سایر مواردی را که ممکن است آسیب زننده باشد را از دسترس او بردارید .
  • گوش کنید ، اما قضاوت نکنید ، بحث نکنید ، تهدید نکنید ، یا داد نزنید.

اگر فکر می کنید شخصی قصد خودکشی دارد ، از یک  مرکز پیشگیری از خودکشی یا بحران کمک بگیرید.

عوامل خطر افسردگی چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند خطر ابتلا به افسردگی را در برخی از دوره های زندگی شما افزایش دهند. عوامل خطر عبارتند از:

زن بودن (زنان مبتلا به افسردگی بیشتر از مردان تشخیص داده می شوند)

عزت نفس پایین

داشتن خویشاوند  با مشکل افسردگی

همجنسگرا بودن ، دوجنس بودن ، یا تراجنسیتی بودن

سایر اختلالات بهداشت روان ، مانند اضطراب یا اختلال دو قطبی

سو مصرف مواد مخدر یا الکل

داشتن یک بیماری جدی یا مزمن

مصرف برخی داروها مانند قرص های خواب آور

زندگی در منطقه ای از جهان که دارای شبهای طولانی زمستان و نور خورشید محدود است

چگونه افسردگی تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص افسردگی ، پزشک معاینه کاملی انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را دریافت می کند. ممکن است پزشک شما را برای ارزیابی دقیق تر به روانپزشک ارجاع دهند.

از آنجا که نمی توان افسردگی را با استفاده از آزمایش خون تشخیص داد  ، پزشک در مورد افکار و احساسات شما سوالاتی خواهد پرسید . پزشک می تواند براساس علائم و پاسخ های شما احتمال افسردگی شما را تشخیص دهد.

درمان افسردگی

روش درمان افسردگی

برای درمان افسردگی ، پزشک ممکن است دارو درمانی ، روان درمانی یا هر دو را تجویز کند. یافتن ترکیبی که برای شما مناسب باشد ممکن است زمان بر باشد. راه حل های درمانی متناسب با مورد خاص شما خواهد بود زیرا علل و علائم افسردگی د رهر فردی  متفاوت است.

ورزش ، پرهیز از مصرف مواد مخدر و الکل و پایبندی به یک برنامه روتین سالم می تواند به کنترل افسردگی کمک کند. علائم خود را با پزشک در میان بگذارید تا یک برنامه درمانی موثر برای شما طراحی گردد.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما هستند .

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست