1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. استرس پرستار سالمند و روش های مقابله با فرسودگی شغلی در مراقبین
استرس پرستار

استرس پرستار سالمند و روش های مقابله با فرسودگی شغلی در مراقبین

استرس پرستار و مراقبت از سالمندان توسط تمامی مراقبین رسمی یا غیر رسمی تجربه شده است. وضعیت سلامت سالمندان پیوسته در حال تغییر  است و اغلب با وخامت حال سالمند همراه است.

در حالی که مراقبت از نزدیکان و سالمندان هرگز عاری از استرس نخواهد بود، نکات زیر می تواند به پرستار سالمند کمک کند تا بار شغل کمتری داشته باشد، از علائم فرسودگی شغلی جلوگیری کند و تعادل بیشتری در زندگی خود پیدا کند.

استرس پرستار

تقویت احساس توانمندی

احساس ناتوانی مهمترین عامل موثر در فرسودگی و افسردگی در بین مراقبین سالمند است. و این یک دام است که پرستار سالمند می­تواند به آسانی در آن گرفتار شود، به ویژه اگر در مسئولیتی که انتظارش را نداشته قرار گرفته باشد یا در تعویض شرایط به وضعی بهتر ناتوان باشد. اما مهم نیست که اوضاع چگونه باشد، پرستار سالمند باید به این موضوع پی ببرد که او هرگز ناتوان نیست.

پرستار سالمند پذیرش را تمرین کند.

بسیار اتفاق می افتد که مراقب سالمند از خود می پرسد چرا من باید چنین شغلی داشته باشم؟  اما این سوال می تواند مقدار زیادی از انرژی پرستار سالمند را برای چیزهایی که نمی تواند تغییر دهد و برای آنها هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد صرف کند. پرستار سالمند باید سعی کند از این که خود را و یا دیگران را مقصر شرایط خود بداند، بپرهیزد.

پرستار سالمند شغل انتخابی خود را بپذیرد

پرستار سالمند باید قبول کند که علی رغم هرگونه نارضایتی یا سختی که احساس می­ کند، یک انتخاب آگاهانه برای ارائه مراقبت انجام داده است. به همین دلیل باید روی دلایل مثبت این انتخاب تمرکز کند. انگیزه های عمیق و معنادار می تواند به پرستار سالمند در عبور از شرایط نا امید کننده کمک کند.

استرس پرستار

پرستار سالمند به دنبال مثبت اندیشی و یافتن نکات مثبت باشد

استرس پرستار با دادن انرژی مثبت از بین خواهد رفت. پرستار سالمند می تواند به مهارت هایی که در این مسیر کسب کرده است و دانشی که در زمینه مراقبتی بدست آورده است توجه کند. از این طریق می تواند شاهد تغییرات توانمندی خود باشد .

پرستار سالمند اجازه ندهد مراقبت زندگی او را تاثیر قرار دهد

از آنجا که پذیرش یک وضعیت دشوار هنگامی که بخش­های دیگری از زندگی دارای ثبات است، آسانتر است، مهم است که پرستار سالمند اجازه ندهد که مراقبت و پرستاری تمام موجودیت او را تصرف کند. پرستار سالمند می تواند با برنامه ریزی مناسب، اوقات فراغتی را برای رسیدگی به علایق خود در نظر بگیرد و زمانی را برای خود اختصاص دهد.

پرستار سالمند روی چیزهایی که می تواند کنترل کند متمرکز شود.

بسیاری از شرایط بیمار ممکن است به مرور زمان رو به وخامت بگذارد این شرایط تحت کنترل پرستار نخواهد بود. پرستار سالمند باید به این نکته توجه کند که شرایط همیشه تحت کنترل او نخواهد بود. استرس پرستار از این طریق می تواند به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

استرس پرستار

پرستار سالمند پیروزی­های کوچک را جشن بگیرد

اگر پرستار سالمند احساس ناامیدی کرد، به خود یادآوری کند که تمام تلاشش اهمیت دارد. لازم نیست بیماری فرد تحت مراقبت را درمان کند تا تغییری ایجاد کند. پرستار سالمند اهمیت ساختن فضایی که سالمند در آن احساس امنیت، آسایش و دوست داشته شدن می­کند را نباید دست کم بگیرد!

قدردانی لازم را بدست آورید

برای کاهش استرس پرستار سالمند باید از او قدردانی شود. با این کار پرستار علاوه بر این که بر استرس خود غلبه می کند از خدماتی که ارائه می دهد نیز احساس رضایت می کند.

پرستار سالمند باید به سلامت خود اهمیت دهد

رسیدگی به وضعیت سلامتی مراقب زمانی که فرد دیگری را مراقبت می کند بسیار دشوار خواهد بود. زیرا مراقب و پرستار باید سلامتی سالمند و امور مربوط به او را بر خود مقدم بداند. اما استرس پرستار زمانی که او به فعالیت های مثبت می پردازد و تحرک فیزیک را در برنامه خود می گنجاند بسیار کاهش می یابد. همچنین توانایی او را در انجام هرچه بیشتر وظایفش تقویت می کند.

 کمک گرفتن از متخصصین

زمانی که استرس پرستار سالمند به حدی شدت پیدا کند که در انجام وظایف مراقبتی او اختلال ایجاد کند و او قادر به کاهش شدت استرس در خود نباشد، در این صورت باید از کمک متخصصین در حوزه مشاوره و  روانشناسی بهره مند شود.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • شما خدمات 24 ساعته هم دارید؟

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری
   2023/08/23 10:58

   سلام بله ما به صورت شبانه نیروزی هم نیرو اعزام میکنیم.

   پاسخ
 • دیانا
  2023/08/24 00:19

  نیرو روانشناس هم دارید که داخل منزل مشاوره بدن؟

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری
   2023/08/24 11:10

   سلام وقت بخیر بله امکان اعزام روانشناس هم داریم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست