1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. استرس پرستاری از سالمند چیست و روش مدیریت آن چگونه است

استرس پرستاری از سالمند چیست و روش مدیریت آن چگونه است

استرس پرستاری Caregiver stress   و مراقبت از یک سالمند ، ممکن است حتی برای مقاوم ترین و قوی ترین افراد هم کاری سخت و پرچالش  شود و ممکن است سلامتی پرستار سالمند را تحت تاثیر قرار دهد . بنابراین لازم است یک پرستار سالمند علیرغم مراقبت و پیشتیبانی از یک سالمند ، برای حفظ سلامتی و شادابی خود نیز گام بردارد.

دلیل استرس پرستاری

با افزایش سن جامعه ممکن است بر تعداد افرادی که نیازمند دریافت مراقبت و پرستاری از دیگران هستند افزایش یابد . گاهی یکی از اعضای خانواده که تخصصی در خصوص مراقبت و مسائل پرستاری ندارد ممکن است مسئول مراقبت از سالمند شود . تقریباً از هر 3 بزرگسال 1 نفر در ایالات متحده به عنوان مراقب غیر رسمی از بزرگسالان دیگر مراقبت می کند.

پرستار غیر رسمی کسی است که به فرد نیازمند دیگری مانند همسر یا شریک زندگی که بیمار است یا کودک معلول یا یکی از بستگان خود برای ادامه زندگی کمک میکند.

با این حال ، اعضای خانواده که به طور فعال از یک بزرگسال مسن مراقبت می کنند ، اغلب خود را به عنوان ” پرستار ” معرفی نمی کنند. در حالیکه شناخت این نقش می تواند به مراقبین کمک کند تا حمایت لازم را دریافت کنند.

درست است که حال خوب فردی که از او مراقبت می کنید می تواند بهترین پاداش برای شما باشد احساس خوبی که به شما دست می دهد بسیار ارزشمند است اما یک پرستار ممکن است احساسات مختلفی را تجربه نماید .

به مرور زمان با درگیر شدن بیشتر با مشکلات سالمند طبیعی است که احساس عصبانیت ، ناامیدی ، خستگی ، تنهایی یا غم و اندوه کنید.
در حقیقت بروز استرس پرستاری از سالمند یا فشار روحی یا جسمی برای پرستاران امری شایع است . افرادی که استرس پرستاری را تجربه می کنند ، می توانند در برابر مشکلات جسمی و روحی آسیب پذیر تر باشند.

عوامل تشدید کننده استرس پرستار:

– زندگی با شخصی که از او مراقبت می کنید
– انزوای اجتماعی
– افسردگی داشتن
– مشکلات مالی
– ساعات طولانی مراقبت از سالمند
– عدم مهارت های مقابله ای و حل مشکل
– اجبار به اشتغال به شغل پرستاری

علایم استرس پرستاری

علائم استرس پرستاری از سالمند

شما بعنوان یک مراقب و پرستار سالمند ممکن است چنان روی شخص مورد علاقه خود متمرکز باشید که متوجه نشوید ممکن است سلامتی خود را به مخاطره انداخته اید .
علائم شایع استرس پرستاری به شرح زیر می باشد :
– احساس نگرانی مداوم
– احساس خستگی دایمی
– خواب ناکافی
– افزایش یا کاهش وزن
– زود عصبانی شدن
– از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
– احساس غم و اندوه
– داشتن سردردهای مکرر ، درد بدن یا سایر مشکلات جسمی
– مصرف الکل یا مواد مخدر

استرس زیاد ، به خصوص در مدت زمان طولانی ، می تواند به سلامتی شما آسیب برساند. به عنوان یک پرستار سالمند ممکن است بیشتر از دیگران علائم افسردگی یا اضطراب را تجربه نمایید .

علاوه بر این ، ممکن است خواب کافی یا فعالیت بدنی یا یک رژیم غذایی متعادل نداشته باشید که همه این عوامل خطر ابتلا به مشکلات جسمی ، مانند بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

استراتژی های مقابله با استرس پرستاری

مسائل مختلفی که یک پرستار سالمند با آن روبرو است می تواند حتی مقاوم ترین فرد را نیز تحت فشار قرار دهد. به همین دلیل استفاده از منابع کمکی و پشتیبانی برای کمک به شما در مراقبت از عزیزان سالمندتان بسیار مهم است. به یاد داشته باشید ، اگر از خود مراقبت نکنید ، نمی توانید از شخص دیگری مراقبت کنید.

کاهش استرس پرستاری

کمک های دیگران را بپذیرید:

با تهیه لیستی از روش هایی که دیگران می توانند به شما کمک نمایند کمک های دیگران را بپذیرند. به دوستان خود اجازه دهید که در کارهای مختلف به شما یاری برسانند. به عنوان مثال ، ممکن است یکی از دوستان پیشنهاد کند هفته ای چند بار شخصی را که از او مراقبت می کنید را به پیاده روی ببرد.
یا اینکه ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما بتواند کارهایی را انجام دهد ، مواد غذایی شما را تحویل بگیرد یا برای شما غذا درست کند.

روی آنچه قادر به تهیه آن هستید تمرکز کنید:

احساس گناه گاهی اوقات طبیعی است ، اما درک کنید که هیچ کس مراقب “کامل و بدون نقصی” نیست. باور کنید که شما در هر لحظه بهترین عملکرد را انجام می دهید و بهترین تصمیم را می گیرید.

اهداف واقع بینانه تعیین کنید:

کارهای بزرگ را به مراحل کوچکتری تقسیم کنید که می توانید یکی یکی انجام دهید.کارها را اولویت بندی کنید ، لیست تهیه کنید و یک برنامه روزانه تنظیم کنید.

کاهش استرس پرستاری

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید:

عضویت در یک گروه پشتیبانی می تواند سبب تشویق و ایجاد انگیره در شما شود . همچنین استراتژی های حل مسئله برای شرایط دشوار را به شما آموزش خواهند داد .

به دنبال حمایت اجتماعی و عاطفی باشید:

سعی کنید با خانواده و دوستانی که می توانند از شما حمایت و پشتیبانی نمایند ، ارتباط خوبی برقرار کنید. هر هفته زمانی را برای صحبت تلفنی با دیدار با آنها اختصاص دهید ، حتی اگر فقط یک پیاده روی با یک دوست باشد.

بهبود بهداشت و مراقبت شخصی :

به عنوان مثال ، اهداف خود را برای ایجاد یک برنامه خواب خوب تعیین کنید ، زمانی را برای فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته پیدا کنید ، از یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید و مقدار زیادی آب بنوشید.

بهبود کیفیت خواب:

نداشتن خواب با کیفیت در مدت زمان طولانی می تواند باعث مشکلات جدی در سلامتی شود. اگر در خواب راحت شب مشکل دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

دریافت واکسن ها و غربالگری های لازم :

حتماً به پزشک خود بگویید که مراقب و پرستار یک سالمند هستید. در ذکر هرگونه نگرانی یا علائمی از بیماری های مختلف تردید نکنید.

مراکز موقت مراقبت از سالمندان:

ممکن است تصور اینکه عزیزسالمند خود را تحت مراقبت شخص دیگری بگذارید سخت باشد ، اما کمی استراحت می تواند یکی از بهترین کارهایی باشد که برای خود و همچنین شخصی که از او مراقبت می کنید باشد .

برخی مراکز مراقبتی وجود دارند که هم از سالمندان و هم از کودکان خردسال مراقبت می کنند و ممکن است گاهی هر دو گروه اوقاتی را با هم بگذرانند. ممکن است استفاده از این مراکز گاهی برای استراحت پرستار و بهبود کیفیت زندگی سالمند سودمند باشد.

د رخواست مرخصی :

ممکن است افرادی که مسئول مراقبت از یک سالمند در منزل هستند ساعاتی را نیز در خارج از خانه کار نمایند . این افراد قطعا در دراز مدت احساس ضعف و خستگی مضاعف خواهند نمود .شاید بهتر است گاهی این افراد از یک مرخصی چند روزه از محل کار استفاده نمایند و به تجدید قوا بپردازند .

استرس پرستاری و پرستار حرفه ای

شما تنها نیستید

اگر مسئول نگهداری از یک سالمند در خانواده خود هستید و علیرغم احساس خستگی و تجربه استرس های مختلف هنوز از یک پرستار حرفه ای سالمند استفاده ننموده اید متأسفانه ، این نگرش می تواند منجر به احساس انزوا ، ناامیدی و حتی افسردگی شما شود.

بهتر است به جای اینکه با این مشکلات به تنهای دست و پنجه نرم کنید با استفاده از یک مرکز معتبر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل نسبت به استخدام یک پرستار سالمند حرفه ای اقدام نمایید .
شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان عزیز خدمت نماید .

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست