1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. سلامت مغز در سالمندان و عوامل موثر بر آن
راههای افزایش سلامت مغز

سلامت مغز در سالمندان و عوامل موثر بر آن

سلامت مغز در سالمندان Brain health  با بالا رفتن کیفیت زندگی در این ایام ارتباط مستقیم دارد . از آنجاییکه مغز تمام فعالیتها  بدن را کنترل میکند سلامت آن بر توانایی فرد در انجام کارهای روزانه موثر است.

با افزایش سن به تدریج حجم مغز کاهش می یابد. وقتی این اتفاق می افتد ، برخی از سلول های عصبی مغز کوچک می شوند  یا ارتباط خود را با سلول های عصبی دیگر از دست می دهند. همراه بالا رفتن سن ، سرعت جریان خون در مغز نیز تا حدودی کند می شود.

عوامل موثر بر سلامت مغز

تصور بر این است که این تغییرات وابسته به سن با اختلال عملکرد شناختی که در  بسیاری از افراد با افزایش سن مشاهده می شود ارتباط دارد . همه ما هرزگاهی دچار فراموشی می شویم ، این اتفاق با افزایش سن بیشتر نیز می شود. اما باید بدانیم  کاهش قابل توجه حافظه بخشی طبیعی از روند  پیر شدن نیست.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار از دست دادن حافظه و سایر علائم شناختی هستید که در فعالیت ها و روابط طبیعی تداخل ایجاد می کند ، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

با انجام بعضی کارهای ساده اما موثر می توانیم از روند پیری مغز و عوارض ناشی از آن جلوگیری کنیم تغییر سبک زندگی و ایجاد عادات جدید می تواند مزایای زیادی در سلامت مغز و جسم ما داشته باشد .

از انجام کارهای تکراری بپرهیزید

محققان تمریناتی که باعث تقویت ذهن و افزایش سلامت مغز می شود را  نوروبیک (neurobics ) می نامند . به این ترتیب که با فراگیری چیزهای جدید و درگیر کردن ذهن ، باعث ورزیدگی آن می شوند . ترک عادات (انجام کارهای تکراری)  نیز یکی از روشهایی است که باعث فعالیت بیشتر مغز می شود .

از آنجا که پنج حس شما در یادگیری نقش کلیدی دارند ، از آنها برای تمرین ذهن خود استفاده کنید. اگر راست دست هستید ، سعی کنید از دست چپ خود استفاده کنید. چشمان خود را ببندید و ببینید آیا می توانید غذا را از طریق طعم آن تشخیص دهید.

دانشمندان می گویند داشتن زندگی فعال ذهنی  به اندازه ورزش بدنی منظم مهم است. همانطور که استفاده از عضلات باعث تقویت آنها می شوند ، ورزش ذهنی مهارت های ذهنی و حافظه شما را  افزایش می دهند .

ورزش کنید

ورزشهایی  که ضربان قلب شما را مانند پیاده روی یا شنا افزایش می دهند ، دارای مزایای ذهنی نیز هستند. فعالیت بدنی باعث افزایش خون رسانی به مغز و بهبود پیوند بین سلول های عصبی و بالا رفتن سلامت مغز می شود.

ورزش و سلامت مغز

پس از ورزش مواد شیمیایی به نام اندورفین آزاد می شوند . این ترکیبات خلق و خوی را بهبود می بخشند ، و به حافظه ، خلاقیت و همچنین توانایی برنامه ریزی در انجام  کارها کمک می کنند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

مانند بدن ، مغز شما با یک رژیم غذایی متعادل رشد می کند. بیماریهایی مثل فشار خون بالا و دیابت و چربی خون ریسک ابتلا به سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهند . سکته مغزی کارکرد طبیعی مغز را کاهش می دهد.

داشتن رژیم غذایی مناسب باعث افزایش سلامت عمومی و افزایش سلامت مغز می شود . سعی کنید وزن خود را تحت کنترل داشته باشید ، توجه داشته باشید که انرژی پس از 70 سالگی به طور کلی کاهش می یابد و هدف شما از تغذیه تامین مواد مورد نیاز بدن است ، این مواد شامل موارد زیر است.

پروتئین : با تغذیه از منابع غنی پروتئین اسیدهای آمینه ضروری برای مغز فراهم می شود . منابع خوب پروتئین شامل ماهی ، مرغ ، گوشت بدون چربی ، غلات و حبوبات و غذاهای لبنی است.

چربیهای غیر اشباع: ماهی های روغنی ، آجیل ها و روغن هایی مانند روغن آفتابگردان و روغن زیتون بهترین منابع روغنهای غیر اشباع هستند . چربی های اشباع نشده یکی از ترکیبات مهم سازنده غشای نورونها هستند .

کربوهیداتها : قند مورد نیاز سلولهای عصبی را فراهم میکنند  مغز قادر نیست که گلوکز را ذخیره کند ، بنابراین باید از طریق جریان خون به طور مداوم این ترکیب را دریافت کند ، صبحانه وعده غذایی ضروری برای تامین سوخت مغز محصوب میشود .

هنگام انتخاب کربوهیدراتها باید به شاخص گلیسمی توجه داشته باشیم ، مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین که به تدریج گلوکز را در خون آزاد می کنند ، مانند برنج قهوه ای ، نخود ، جودوسر ، نان غلات سبوسدار اولویت بیشتری دارند .

میوه و سبزیجات فراوان : این مواد حاوی آنتی اکسیدانهایی هستند که سلامت مغز را تضمین می کند . به نظر می رسد غذاهای کامل تازه (به خصوص پرتقال ، توت ، کلم بروکلی ، اسفناج ، هویج ، سیب زمینی شیرین و گوجه فرنگی) مزایای سلامتی بیشتری نسبت به مکمل های آنتی اکسیدانی دارند.

بازی ذهنی انجام دهید

تحقیقات نشان داده است که انجام بازیهای ذهنی در سلامت مغز بسیار موثر هستند به طوریکه می توانند ذهن را ده سال جوانتر از سن واقعی فرد نگه دارند . این بازیها می توانند به سادگی یک جدول کلمات و یا پازل باشند . بازیهای ذهنی انتخاب کنید  ، که شما را به فکر فرو می برند و هیجان شما را افزایش میدهند .

تاثیر بازیهای ذهنی بر سلامت مغز

چیز جدیدی یاد بگیرید

شروع یک سرگرمی یا مهارت جدید می تواند سلامت مغز و کارکرد آن را بالا ببرد و هم حس شادابی شما را با افزایش سن حفظ کند .  به عنوان مثال ، یادگیری یک زبان خارجی ، که فرآیند گوش دادن و درونی کردن صداهای جدید است باعث می شوکه  مغز فعال بماند .

همین امر در مورد یادگیری  فعالیتهای جدید هنری یا ورزشی ،آشپزی ، نقاشی ، تنیس ، یک ساز موسیقی که همیشه می خواستید یاد بگیرید صادق است . انجام  یک سرگرمی جدید ، روشی عالی برای ورزش مغز محصوب می شود .

فعالیت اجتماعی داشته باشید

سالمندانی که مرتباً به فعالیت های اجتماعی می پردازند و سعی به ایجاد ارتباط کلامی با اطرافیان خود دارند  ضمن حفظ مهارتهای اجتماعی ، کمتر دچار افسردگی و زوال عقل می شوند.

از عزیزان خود دعوت کنید که وقت خود را با هم بگذرانید  یا اگر دور هستند با آنها تماس بگیرید ، دریابید که در جامعه یا گروه مذهبی شما چه فعالیت هایی انجام می شود. بهترین راه برای بالا بردن روحیه و سلامت مغز، شرکت در فعالیتهای اجتماعی است .

از استرس دوری کنید

استرس مزمن با افزایش سن ، سلامت مغز را به خطر می اندازد . گرچه کنار گذاشتن نگرانی ها ، ترس ها یا مسئولیتها ، همیشه آسان نیست ، اما مهم است که هر روز برای آرامش و تأمل وقت بگذارید. مراقبه ، ورزش ، گذراندن وقت با یک دوست می تواند در کنترل استرس موثر باشد .

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد و همچنین باعث ایجاد مشکلات بی شماری در سلامتی شود. خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد سیگاری دو برابر بیشتر است .  اما سیگاریها  می توانند با ترک سیگار خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند. بنابراین ترک سیگار ایده خوبی برای افزایش سلامت مغز است .

آیا مکملهای ضد پیری بر سلامت مغز اثر دارند

این روزها داروهای شیمیایی و گیاهی زیادی تحت عنوان مکملهای ضد پیری به  بازار عرضه می شوند ، تحقیقات کمی در این زمینه صورت گرفته است که صحت تاثیر این داروها را تعید کند .

تاثیر مکملها بر سلامت مغز

داروی DHEA (دهیدرواپیآندروسترون) ، هیچ شواهدی دال بر تاثیر مصرف این هورمون بر سلامت مغز وجود ندارد

جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) : مدارک ضعیفی نشان داده اند که این گیاه دارویی چینی ، به افراد مبتلا به  آلزایمر یا زوال عقل عروقی کمک می کند ، اما  ثابت نشده که مانع کاهش  فعالیت مغز در دیگر افراد شود .

اسید فولیک: هیچ مدرک قابل استندادی وجود ندارد که ثابت کند اسید فولیک می تواند از پیری مغز در افراد جلوگیری کند .

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و  کادری مجرب و حرفه ای آمادگی دارد به صورت  بیست و چهار ساعته به ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل بپردازد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست