1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. فواید کتابخوانی :چگونه کتابخوانی می تواند بر زندگی شما تاثیر گذار باشد ؟
مزایا و فواید کتابخوانی

فواید کتابخوانی :چگونه کتابخوانی می تواند بر زندگی شما تاثیر گذار باشد ؟

فواید کتابخوانی  Benefits of Reading Books  حقیقتی است که برکسی پوشانده نیست و همگان از تاثیرات مثبت کتاب خواندن بر ارتقا کیفیت زندگی آگاه هستند .

بهترین فواید کتابخوانی

انسان دقیقاً از مطالعه کتاب چه چیزی بدست می آورد؟ آیا کتابخواخوانی تنها  یک مسئله لذت است یا مزایایی فراتر از لذت بردن در این بین وجود دارد؟ پاسخ علمی به این جواب  “بله”  است.

خواندن کتاب هم به سلامت جسم و روح شما کمک می کند و هم این مزایا می تواند مادام العمر باشد. فواید کتابخوانی از دوران کودکی آغاز شده و تا سالهای سالمندی نیز ادامه می یابد . در این مقاله به تاثیرات مثبتی که خواندن کتاب بر جسم و روح انسان می گذارد پرداخته شده است : 

فواید کتابخوانی : کتاب خواندن مغز شما را تقویت می کند

نتایج یک تحقیق که د ر مورد فواید کتابخوانی انجام شده بود نشان می دهد که خواندن  کتاب ، به معنای واقعی کلمه ذهن شما را تغییر می دهد. با استفاده از اسکن MRI ، محققان تأیید کرده اند که خواندن شامل یک شبکه پیچیده از مدارها و سیگنال ها در مغز است. با گسترش توانایی خواندن ، این شبکه ها نیز قوی تر و پیچیده تر می شوند.

اسکن های مغزی نشان داد که در طول دوره خواندن و تا چند روز پس از آن ، ارتباطات سلولهای مغز افزایش می یابد ، به خصوص در قشر حسی مغز که  بخشی از مغز است که به احساسات جسمی مانند حرکت و درد پاسخ می دهد.

فواید کتابخوانی وتقویت توانایی همدلی

در یک تحقیق  در مورد درک احساس درد و همدلی نتایج جالبی به دست امده است . در این تحقیق مشخص شد که افرادی که داستان های ادبی می خوانند به عنوان  داستان هایی که زندگی درونی شخصیت ها را کاوش می کند ،  توانایی درک درستی از احساسات و باورهای دیگران را نشان می دهند.

محققان این توانایی را “تئوری ذهن” می نامند ، که شامل مجموعه ای از مهارت های اساسی برای ایجاد ، همدلی  و حفظ روابط اجتماعی است.  در این تحقیق مشخص شد که  خوانندگان داستان های بلند ادبی ،  دارای مهارت های بهتری برای همدلی و درک احساسات دیگران را دارند .

 فواید کتابخوانی و همدلی

گسترش دامنه واژگان و  فواید کتابخوانی

محققان در یافته اند  كه دانش آموزانی كه به طور منظم كتاب می خوانند ، از سنین پایین شروع به استفاده از  كلمات  واژگان وسیع تری می كنند و قطعا گسترش دامنه واژگان می تواند در بسیاری از زمینه های زندگی شما تأثیر بگذارد.

در یک نظرسنجی که در  سال 2019 توسط Cengage  انجام شد نشان داد که 69 درصد از کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی با مهارت “کلامی بهتر ” و  توانایی برقراری ارتباط موثر هستند. خواندن کتاب بهترین راه برای ایجاد ارتباط موثر کلامی می باشد.

فواید کتابخوانی و جلوگیری از کاهش توانایی شناختی مغز در سالمندی

موسسه ملی سالمندان خواندن کتابها و مجلات را به عنوان راهی برای درگیر کردن ذهن به سالمندان توصیه می کند. اگرچه تحقیقات به طور قطعی ثابت نکرده است که خواندن کتاب از بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری می کند ، اما منابع معتبر علمی نشان می دهند،  سالمندانی که هر روز مسائل ریاضی را می خوانند و حل می کنند  از عملکرد شناختی بهتری در مغز برخوردارند.

و هرچه زودتر کتابخوانی را  شروع کنید ، بهتر است. مطالعه ای که در سال 2013 توسط مرکز پزشکی دانشگاه راش انجام شد ، نشان داد افرادی که در تمام طول زندگی خود به فعالیت های تحریک کننده ذهنی مشغول بوده اند ، کمتر دچار مشکل زوال عقل می شوند.

فواید کتابخوانی و کاهش استرس

فواید کتابخوانی و کاهش استرس

در سال 2009 ، گروهی از محققان در مورد  اثرات یوگا ، شوخ طبعی و مطالعه  بر میزان استرس دانشجویان را اندازه گیری کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که 30 دقیقه کتاب خواندن ،   فشار خون ، ضربان قلب و احساس پریشانی روانی را به همان اندازه که یوگا و شوخ طبعی کاهش می دهد  پایین می آورد.

بنابراین بهتر است در طول شبانه  روز زمانی اندک در حدود 30 دقیقه را به خواندن کتاب اختصاص دهید و آرامش بیشتری را تجربه نمایید.

کتابخوانی سبب بهبود کیفیت خواب شبانه می شود

پزشکان  داشتن  مطالعه را به عنوان بخشی از یک برنامه منظم خواب پیشنهاد می کنند. برای گرفتن  بهترین نتیجه ،بهتر است  به جای مطالعه روی صفحه مانیتور و موبایل  ، از یک کتاب چاپی استفاده  کنید ، زیرا نوری که دستگاه شما ساطع می کند می تواند شما را بیدار نگه دارد و منجر به پیامدهای ناخواسته دیگری برای سلامتی شود. پزشکان همچنین توصیه می کنند اگر در به خواب رفتن مشکل دارید ، جایی غیر از اتاق خواب  مطالعه کنید.

فواید کتابخوانی و  تسکین علائم افسردگی

افراد مبتلا به افسردگی غالباً احساس انزوا و دوری از دیگران می کنند. و این احساسی است که گاهی اوقات کتابها می توانند آن را کمتر کنند.  خواندن داستان می تواند به شما اجازه دهد موقتاً از دنیای حقیقی خود بگریزید و در تجارب خیالی شخصیت های داستان غوطه ور شوید.

همچنین مطالعه کتاب های روانشناسی غیر داستانی می توانند راهکارهایی را به شما آموزش دهند که ممکن است به شما در مدیریت علائم  افسردگی کمک کند.

خواندن کتاب ممکن است به داشتن طول عمر بیشتر کمک کند

در یک مطالعه طولانی مدت که  در مورد سلامت و طول عمر پس از بازنشستگی انجام شد ،   گروهی متشکل  از 3،635 شرکت کننده سالمند  را برای مدت 12 سال تحت نظر گرفتند  و دریافتند ،  کسانی که کتاب می خوانند حدود 2 سال بیشتر از کسانی که کتاب نخوانده هاند عمر خواهند کرد.

این مطالعه همچنین نتیجه گرفت که افرادی که بیش از 1  الی 3  ساعت در هر هفته مطالعه می کنند 23 درصد بیشتر از کسانی که اصلاً مطالعه نمی کنند عمر می کنند.

فواید کتابخوانی برکودک

خواندن چه نوع کتابی سودمند است ؟

حال این سوال مطرح می شود که  خواندن چه کتابی سودمند است ؟ یک پاسخ کوتاه به این سوال این است: هرکتابی که می توانید را مطالعه کنید.

البته لازم است در خصوص کودکان موضوعات متناسب با سن و روحیه آنها توسط والدین انتخاب شود و در حین انتخاب کتاب حتما نظر کودک نیز پرسیده شود.

زمانی بود که انسانها در مناطق دور افتاده زدگی می کردند و برای داشتن و خواندن یک کتاب به افراد دیگر متکی بودند تا از مسافت های دور کتاب ها را به دست آنها برسانند اما امروزه شرایط زندگی به کلی فرق کرده است  و تقریباً همه می توانند به کتابخانه های وسیع  و بزرگ در فضای واقعی و فضای موجود در تلفن های همراه و تبلت ها دسترسی پیدا کنند.

تنها کافی است که تصمیم به خواندن کتاب در هر ژانری بگیرید و به دنیای بیکرانی از کتاب ها در زمینه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید .  بنابراین کتابخوانی  برای همه افراد درتمام گروه های سنی بسیار بسیار مناسب  است. همانطور که در فوق اشاره شد تحقیقات نشان می دهد که خواندن منظم کتاب این تاثیرات شگرفی بر سلامت جسم و روح افراد می گذارد. هر چندکه تاثیرات مطالعه در کودکان چند برابر بزرگسالان است اما قطعا برای شروع مطالعه هیچوقت دیر نیست و بهتر است برای بهره مندی از مزایای کتاب خوانی همین امروز اولین گام را بردارید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل ،آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمات بپردازد . کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

 

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست