1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. 8 روش موثر برای کنترل خشم کودکان
علل خشم در کودکان

8 روش موثر برای کنترل خشم کودکان

یکی از مهم ترین نکاتی که والدین باید بدانند این است که بروز خشم در کودکان  anger-management-tips-for-children اشکالی ندارد. اما خشونت و پرخاشگری اشکال دارد.  برای جلوگیری از  بروز عصبانیت و  خشم  در فرزندتان ،لازم است روشهای مدیریت خشم در کودکان و نقش حیاتی آن در جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه یا خشونت آمیز را به کودک آموزش دهید .

علایم خشم در کودکان

آیا کودک شما مشکل خشم دارد؟

معمولا همه افراد عصبانی می شوند. حتی بچه ها هم این کار را می کنند و این یک امر طبیعی است. اما برخی از افراد نمی توانند با خشم خود کنار بیایند. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کودک شما دارای مشکل عصبانیت است.

غالباً عصبانی است و حتی برای کوچکترین چیزها خشمگین می شود

کودک کنترل خودد را از دست  میدهد و  قادر به جلوگیری از عصبانیت خود نیست

کودک در بیان احساسات خود در هنگام خشم ناتوان است

کودک قادر به تشخیص تاثیر عصبانیت خود بر دیگران نیست و به این موضوع توجه ندارد

کودک بی پروا رفتار می کند

کودک با تهدید صحبت می کند و درباره خشونت یا پرخاشگری خود حرف میزند

رفتارهای دیگران را دلیل عصبانیت خود می داند

مدت طولانی عصبانی می ماند ، در دور شدن از  احساس ناامیدی و عصبانیت مشکل دارد

برای کنترل عصبانیت نیاز به توبیخ و یادآوری دارد

بچه هایی که در هنگام عصبانیت بدون فکر کردن عمل می کنند ، معمولاً در نهایت خودشان آسیب می بینند یا دیگران را آزار می دهند.  گاهی اوقات ، مسئله خشم در کودکان مشهود است. در سایر مواقع ممکن است مجبور شوید رفتار و نگرش کودک را از نزدیک مشاهده کنید تا متوجه شوید که ایا با این موضوع درگیر است یا خیر. اگر کودک شما علائمی از خشم از خود بروز می دهد ، وقت آن است که بیاموزید چگونه خشم در کودکان قابل کنترل است .

مدیریت خشم چیست؟

کنترل خشم یک فرایند قابل یادگیری است که به بچه ها می آموزد چگونه عصبانیت خود را به طور سالم و ایمن کنترل کنند. این روش به کودکان می آموزد که علائم عصبانیت را شناسایی کرده و راه هایی برای آرامش و اقدام موثر انجام دهند .

لطفا توجه داشته باشید که مدیریت خشم انکار احساس ، نگه داشتن یا سرکوب خشم نیست. احساس عصبانیت طبیعی است و باید در مورد آن گفتگو شود. خشم فروخورده می تواند انفجاری باشد و فرد را پرخاشگر و خشن کند.

مدیریت خشم به کودک کمک می کند تا از خشم های انفجاری که می تواند به کودک شما و اطرافیانش آسیب برساند جلوگیری کند. مهارت های کنترل خشم به اندازه سایر مهارت های زندگی که کودک برای رشد  و تبدیل شدن به یک بزرگسال منطقی نیاز دارد ، ضروری است.

نکاتی برای کنترل خشم در کودکان

مدیریت خشم آسان نیست. و دقیقاً به همین دلیل است که کودک شما باید آن را زودتر یاد بگیرد.

1-برای عکس العمل به خشم فاصله زمانی بگذارید

داشتن یک فاصله زمانی در هنگام خشم همیشه به شما کمک می کند. وقتی فرزندتان عصبانی است ، هیچ عکس العملی نشان ندهید و او را توبیخ نکنید.

عکس العمل سریع فقط به عصبانیت او دامن می زند. به جای اینکه کودک را در  لحظه عصبانیت  درگیر تر نمایید تنها به او وقت بدهید. اگر کودک با عصبانیت در حال داد و فریاد است ، بگذارید کار را تمام کند ، و سپس تا آنجا که می توانید با خونسردی او را به اتاق خود بفرستید.

عصبانیت می تواند برای برخی از کودکان کاملا خطرناک باشد. بنابراین آنها را در یک زمان معین در عصبانیت تنها نگذارید زیرا می تواند  سبب تشدید عصبانیت آنها شود

اما اگر کودک شما پرخاشگر است و اقدامات خشنی انجام می دهد فوراً او را متوقف کنید ، بگذارید یکی دو دقیقه آرام بنشیند ، تا زمانی که خشم او فروکش نماید .

آموزش تمرینات تنفسی و یوگا به آنها کمک می کند تا قبل از غلبه عصبانیت و  خشم در کودکان ، آرام شوند. پیاده روی در فضای باز و گذراندن وقت نیز می تواند به کودک کمک کند تا احساسات و افکار خود را جمع و جور کنند. شمارش اعداد از یک تا ده در حالی که نفس عمیق می کشد ، می تواند  در برطرف کردن خشم در کودکان کمک کند.

2-واژگان احساسی

بچه ها معمولاً وقتی عصبانی هستند فریاد می کشند ، جیغ می کشند ، مشت می زنند ، لگد می زنند و وسایل را پرتاب می کنند زیرا نمی دانند چگونه خشم خود را به صورت کلامی ابراز کنند.

واژگان احساسی لیستی از کلمات احساسی است که کودک می تواند برای نشان دادن احساسات خود و خشم در کودکان از آنها استفاده کند. کلمات احساسی مختلفی را به آنها بیاموزید که بتوانند با استفاده از آنها احساس خود را به شما بگویند.

برخی از کلماتی که می توانید با آنها شروع کنید عبارتند از: عصبانی ، خوشحال ، ترسیده ، خشمگین ، عصبی ، مضطرب ، هیجان زده و آزرده خاطر است.

تشخیص خشم در کودکان

پس از انجام این کار ، کودک را به استفاده از آنها در جملاتی مانند “من الان خیلی عصبانی هستم!” تشویق کنید. یا “من از شما عصبانی هستم” یا “او مرا آزار می دهد.”

حرف زدن همیشه روش بهتری برای بیان احساسات است و باعث جلوگیری  از لگد زدن ، مشت زدن ، گاز گرفتن ، پرتاب و شکستن چیزها می باشد. خواندن کتاب در مورد احساسات مختلف می تواند به کودکان در درک بهتر احساساتشان کمک کند و همه احساسات را برای آنها عادی کند.

3- احساس عصبانیت را از بدن خارج کنید

عصبانیت توسط آمیگدالا amygdala  ایجاد می شود که بخشی از مغز است که جنگ یا غریزه مبازره را در  شما را کنترل می کند . هنگامی که احساسات تحریک می شوند ، آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شود و سطح تستوسترون در بدن ، ضربان قلب و انقباض شریانی افزایش می یابد. وقتی سطح آدرنالین افزایش می یابد ، ما احساس انرژی و قدرت بیشتری می کنیم و همچنین تمایل داریم بلندتر صحبت کنیم.

این تغییرات در بدن خطر پرخاشگری و خشونت را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این حالات ، مهم است که همه آن آدرنالین را به سوی رفتاری مثبت و غیر مضر هدایت کنید.

مشت زدن به کیسه بوکس ، فریاد زدن روی بالش ، کاغذ خرد کردن،  کاراته یا فقط سرگرم شدن در یک فعالیت بدنی مانند دویدن ، شنا کردن یا ورزش ، از موثرترین فعالیتهای کنترل خشم در کودکان است.

4. همدردی کنید

همدلی می تواند در مدیریت کودکان عصبانی معجزه کند. اگر فرزندتان عصبانی است ، او را تشویق کنید که در این مورد صحبت کند. احساسات آنها را تصدیق کنید. خواه عصبانی باشند ، ناامید شده و یا فقط از چیزی عصبانی شده باشند ، این احساس را تشخیص دهید.

به کودک خود نشان دهید که به او اهمیت می دهید. غالباً بچه ها وقتی خشم شان فرو می نشیند ، ناامید می شوند یا احساس سردرگمی می کنند و بیشتر عصبانی می شوند.

کودکان ممکن است احساس کنند که خشم تنها راهی است که می توان صدای آنها را شنید یا حضورشان را جدی گرفت. پس از طغیان عصبانیت ، با فرزند خود گفتگو نمایید و با صمیمیت از او بپرسید که  چه چیزی او را آزار می دهد و چگونه می توانید به او کمک کنید.

از آنها بپرسید آیا دوست دارند با هم بیرون بروید و بستنی بخورید . بیرون رفتن از خانه به کودک کمک می کند تا خونسردی خود را بازیابند. جلوی اشتباه کردن کودک را نگیرید و به آنها اجازه دهید اشتباه کنند. این یکی از راههای رشد آنهاست. به کودک بگویید که هنوز او را دوست دارید. با سخنرانی های طولانی مدت حوصله او را سر نبریدو بیشتر سکوت کنید و با کودک مهربان باشید .

 

5-رفتار خوب کودک را تحسین کنید

رفتار کودک به واکنش شما نسبت به او بستگی دارد. کودکان  معمولا تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که توجه والدین  را به خود جلب کند.  بنابراین وقتی کودک شما رفتار خوبی از خود نشان داد ، او را تحسین کنید و از تلاش های او قدردانی کنید. اما در این کار زیاده روی نکنید. تحسین زیاد ممکن است برای شخصیت او بد باشد زیرا  سبب می شود که از پذیرش انتقاد سر باز زند.

کنترل خشم در کودکان

6-یک الگو خوب برای فرزند خود باشید

رفتار پدر و مادر معمولا الگوی کودکان می باشد بنابر این  بهتر است درهنگام خشم یک الگو مناسب جهت  کنترل خشم باشید . والدین باید با یادگیری نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر ، عصبانیت خود را کنترل کنند.

اگر والدین نتوانند از روشهای متعادل ارتباط برقرار کنند ، امید زیادی وجود ندارد که فرزندان آنها فن ارتباط خوب را بیاموزند. ارتباط خوب یک هنر است و باید آن را آموخت.

وقتی والدین اشتباهات خود را بپذیرند ، احترام فرزندان و خانواده خود را بیشتر بدست خواهند آورد و به کودکان خود یاد می دهید که چگونه فروتنی داشته باشند.

والدین باید بیاموزند که مسائل خود را به شیوه منطقی و قانونی حل کنند بدون اینکه از خود در مقابل فرزندانشان  رفتار زشتی نشان دهند . وقتی این کار را انجام می دهید ، فرزندان از والدین تقلید می کنند و سعی می کنند بدون پرخاشگری یا خشونت با خشم خود کنار بیایند.

7-قوانین خشم در کودکان

داشتن قوانین برای تربیت کودک مهم است. یکی از مهمترین قوانین باید در مورد رفتار آنها هنگام عصبانیت باشد. به کودک خود آموزش دهید که عصبانی شدن اشکالی ندارد. عصبانیت کلمه بدی نیست. اما پرخاشگری یا خشونت مشکل آفرین است.

قوانین خشم در کودکان شامل موارد زیر می باشد از جمله:

بدون برخورد ، لگد زدن ، گاز گرفتن ، نیشگون گرفتن یا استفاده از هرگونه خشونت فیزیکی.

بدون جیغ – ما برای حل مشکلات با آرامش صحبت می کنیم.

بدون فحش دادن یا گفتن چیزهای بی معنی

هرگز در هنگام عصبانیت صحبت نکنید. بلکه آن را به زمان آرامش موکول کنید. وقتی شخصی در خانه فریاد می زند ، بقیه باید تنها گوش دهند تا زمانی که خشم او از بین برود و وقتی همه آرام هستند به حل مسئله بپردازید.

هرگز برای گرفتن امتیاز بحث نکنید بلکه برای حل مسئله گفتگو نمایید.

پس از برطرف شدن خشم  ، دست دادن ، در آغوش گرفتن و صلح کردن را بیاموزید.

با یادآوری مداوم رفتار خشم آلود جلوی ادامه رابطه و ایجاد صلح را نگیرید .

با در نظر گرفتن رفتار فرزند خود ، هر قانون دیگری را که فکر می کنید ضروری است اضافه کنید. مهمترین قسمت این است که اطمینان حاصل کنید شما و فرزندانتان به این قوانین پایبند هستید و با شکستن آنها با عواقب آن روبرو خواهید  بود . هیچ راه فراری از این قوانین وجود ندارد.

8-یک گزینه جایگزین پیدا کنید

اگر کودکان هنگام عصبانیت نباید جیغ بزنند ، لگد بزنند یا ضربه بزنند ، چه کاری باید انجام دهند؟ خوب ، در اینجا چند گزینه وجود دارد که کودک برای آزاد کردن خشم خود می تواند با خیال راحت انجام دهد.

مدیریت خشم در کودکان

برای از بین بردن خشم خود از کیسه بوکس یا بالش استفاده کنید. زدن کیسه یا بالش با مشت اشکالی ندارد. اما ضربه زدن به مردم اینگونه نیست.

آنچه را که از آن عصبانی هستید بر روی یک کاغذ بنویسید و آن برگه را  تکه تکه کنید.

نفس کشیدن. هر زمان کودک احساس کرد خشم خود را سرکوب کرده است باید نفس عمیق بکشد. از طریق بینی نفس بکشید و خشم را از دهان بیرون دهید ، درست مانند اژدها که آتش را از دهان بیرون  می دهد.

رفتن به مکانی آرام و دور از آنچه باعث خشم می شود نیز می تواند به کودک کمک کند تا آرام شود.

احساسات خود را نقاشی کنید. استفاده از رنگ می تواند راهی عالی برای آرام سازی ذهن و تبدیل خشم به چیزی خلاقانه باشد.

کودک خود را دریابید که چه چیزی او را آرام می کند و وقتی می بینید کودک عصبانی می شود چیزهای آرام بخش را به او یادآوری کنید.

به کودکان خود بیاموزید که در هنگام خشم بخوابند و فردا صبح بعد از استراحت شبانه در مورد موضوع آزار دهنده با او صحبت کنید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

 

3/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست