1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. ریزش مو سکه ای در کودکان چه دلایلی دارد و راه های کنترل و درمان این مشکل چگونه است
علل ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای در کودکان چه دلایلی دارد و راه های کنترل و درمان این مشکل چگونه است

ریزش مو سکه ای  alopecia areata ، فقط یک مشکل در دوران بزرگسالان نیست. ریزش مو در کودکان حدود 3٪ از مراجعه به مطب کودکان در ایالات متحده را شامل می شود ، چه کودک دارای موهای کم پشت و یا چه مبتلا به کچلی مشخص باشد ، ریزش مو می تواند برای کودک و والدین ترسناک باشد. خبر خوب این است که با تشخیص صحیح ، بیشتر موارد ریزش مو کودک با موفقیت درمان می شود.

ریزش مو سکه ای در کودکان

ریزش مو سکه ای یا  آلوپسی آره آتا:

آلوپسی آره آتا یک بیماری غیر مسری ریزش مو است که تصور می شود در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو باشد. این ویژگی با ظاهر شدن ناگهانی لکه های گرد یا بیضی شکل ریزش مو در سر یا بدن کودک مشخص می شود.

قسمت های کچل شده دارای پوست نرم و صاف ، بدون پوسته پوسته شدن یا شکسته شدن موها هستند. همچنین حدود 25٪ از کودکان دچار ضعف و خرده شدن ناخن ها هستند.

ریزش مو سکه ای  در کودکان: پنج سال به بالا

کودکان در سن پیش دبستانی چنان مشغول کاوش در جهان ، یادگیری مهارت های جدید و تجربه استقلال بیشتر هستند که توجه زیادی به شکل ظاهری خود یا تفاوت هایی که ممکن است با دیگران در سن خود داشته باشند ، ندارند.

به همین دلیل ، کودکان زیر پنج سال که مبتلا به آلوپسی آره آتا هستند ، معمولاً به دلیل تأثیر عاطفی ناشی از شرایط خود ، تحت تاثیر مشکلات احساسی قرار نمی گیرند. آنها حتی ممکن است ریزش موی خود را چیز جالبی بدانند ، اما احساسی فراتر از این نخواهند داشت و دوستانشان نیز در این سن متوجه تفاوت آنها نمی شوند

علل ریزش مو سکه ای
ریزش مو سکه ای در کودکان: شش تا 12 سال

تا زمانی که کودک شش ساله است ، شروع به تعامل با افراد بیشتری در هر سنی می نماید و تجربه کافی در جهان را بدست آورده و در نتیجه متوجه تفاوت بین خود و دیگران می شود.

در سنین شش تا 12 سالگی ، کودکان بسیار بیشتر از چگونگی تفکر و احساس دیگران آگاهی پیدا می کنند و ممکن است  شروع به تمرکز بر روی چگونگی دیدن دیگران کنند یا اینکه چگونه ممکن است شرایط آنها متفاوت از دوستانشان باشد

همه این عوامل می تواند پذیرش آلوپسی آره آتا را برای کودکان بزرگتر دشوار کند. مشکلات مربوط به اعتماد به نفس ممکن است تجربیات آنها در مدرسه و دوستان را تحت تأثیر قرار دهد.

حتی کودکانی که از کودکی دچار آلوپسی آره آتا شده اند ، ممکن است با احساسات و ناامیدی جدیدی درمورد وضعیت خود روبرو شوند و تمایل به “سازگاری” و دوستی با کودکان دیگری که آلوپسی آرتا ندارند نداشته باشند.

به عنوان والدین کودک مبتلا به آلوپسی ، می توانید به کودک خود کمک کنید تا همکلاسی ها و معلمان خود را آگاه سازد و با حمایت گروهی آنها و یا حتی یک مشاور حرفه ای این احساسات منفی را برطرف کند .

با ساز گار شدن با این شرایط آنها می توانند نسبت به خود احساس اعتماد و اطمینان حاصل کنند ، در فعالیت هایی که لذت می برند شرکت کنند و در مدرسه موفق های بیشتری کسب کنند.

نقش والدین در درمان ریزش مو سکه ای

والدین کودک مبتلا به ریزش مو سکه ای

والدین کودک مبتلا به آلوپسی آره آتا می گویند این احساسات منفی می تواند برای کودک آسیب زا باشد. خوشبختانه کارهای مثبت و مثمرثمر زیادی وجود دارد که می توانید برای کنار آمدن با آلوپسی آره آتا فرزند خود انجام دهید.

شما می توانید به یک گروه پشتیبانی از والدین که دارای فرزندان مبتلا به این بیماری هستند نیز بپیوندید. همچنین می توانید در انجمن های مدرسه فرزندتان شرکت کنید تا به آنها کمک کنید تا به دوستان ، معلمان و همکلاسی های خود در مورد شرایط خود آموزش دهند .

با شرکت در کنفرانس هایی که مربوط به افرادی که آلوپسی آره آتا دارند می توانید با خانواده های آنها ارتباط برقرار نموده و اطلاعات مفیدی در مورد این بیماری – از جمله آخرین اخبار تحقیقات و درمان ها کسب نمایید

درباره سلامت احساسی در کودکان مبتلا به ریزش مو سکه ای بیشتر بیاموزید

بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که این بیماری چیست ، یا چه تأثیر عاطفی می تواند بر روی افرادی که با این بیماری زندگی می کنند داشته باشد.
به همین دلیل آموزش و آگاهی بخشی به دوستان در مدرسه کودک در مورد آلوپسی آره آتا بسیار مهم است. انجام این کار می تواند به کودک شما کمک کند تا تجربه مثبت و مثمرثمرتری را در کلاس داشته باشد

ممکن است تعدادی از کودکان در مدرسه مورد آزار و اذیت سایر کودکان قرار گیرد و تجربیات ناخوشایندی در جمع کودکان دیگر را تجربه نماید.
در تعدای از مدارس برنامه های حمایتی و پشتیبانی از کودکانی وجود دارد که با این مشکل دست به گریبان هستند و این کودکان با مربیان متعهد و جوانی در ارتباط خواهند بود که ضمن ایجاد پشتیبانی و راهنمایی در زمینه مقابله با چالش های روزمره ناشی از آلوپسی آره آتا ، پیوندهای پایداری با اطرافیان برقرار نماید.

کمبود تغذیه ای و ریزش مو سکه ای

گرچه ریزش مو به علت مشکلات تغذیه ای کمتر است ، اما می تواند نشانه کمبود برخی مواد مغذی باشد ، از جمله

ویتامین H یا بیوتین

یکی از مجموعه ویتامین های گروه B ، که به بدن کمک می کند کربوهیدرات ها را به گلوکز تبدیل کرده و سوخت بدن را تأمین کند.

روی

یک ماده معدنی ضروری در بسیاری از جنبه های متابولیسم سلولی نقش دارد. همچنین از رشد و نمو طبیعی در دوران بارداری ، کودکی و نوجوانی پشتیبانی می کند

ویتامین آ

در بعضی موارد ، ریزش مو می تواند علامت ویتامین A بیش از حد باشد
با داشتن یک رژیم غذایی متنوع و سالم ، اکثر کودکان کمبودهای غذایی را که منجر به ریزش مو شود را تجربه نخواهند کرد. با این حال ، اگر مشکوک به مشکلی هستید ، قبل از دادن مکمل های غذایی با پزشک کودک خود صحبت کنید.

مشکلات غدد درون ریز

در بعضی از کودکان علت ریزش مو سکه ای کم کاری تیروئید است ، وضعیتی که در آن تیروئید کم کار است و مقدار ناچیزی از هورمون های تیروئید را برای تنظیم متابولیسم تولید می کند. تشخیص کم کاری تیروئید با آزمایش خون انجام می شود.

درمان ممکن است شامل دارویی باشد که توسط غدد درون ریز برای جایگزینی هورمون های کمبود تجویز می شود ، اما به عوامل مختلفی از جمله عوامل زیر بستگی داشته باشد:
سن ، سلامت کلی و سابقه پزشکی کودک شما میزان بیماری تحمل کودک شما نسبت به داروها ، روشها یا روشهای درمانی خاص انتظارات برای دوره بیماری نظر یا اولویت شما علل غیر پزشکی ریزش مو در حالی که بسیاری از دلایل ریزش مو به توجه پزشک نیاز دارد ، اما دیگران با گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند.

درمان ریزش مو سکه ای
ریزش مو سکه ای نوزاد

بسیاری از نوزادان تازه متولد شده در چند ماه اول زندگی موهای خود را از دست می دهند و موهای دائمی جایگزین موهای موقت می شوند
بین 3 تا 6 ماهگی ، بسیاری از نوزادان دچار لکه طاسی هستند که در اثر اصطکاک با تشک تخت یا صندلی ماشین ایجاد می شود.
هنگامی که کودک شما شروع به نشستن می کند ، باید هرگونه موی از دست رفته دوباره برگردد
بستن محکم موهای کودک یا کشیدن مو به داخل دم اسبی یا گره های تنگ می تواند باعث ریزش آن شود. ملایمت بیشتر با مو باعث رشد مجدد مو می شود
دلایل زیادی برای ریزش مو در کودکان وجود دارد. اگر مشکوک به مشکل پزشکی هستید یا نگرانی در مورد ریزش مو دارید ، مهم است که با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد یکی از معتبر ترین مراکز ارائه خدمات پرستاری و مراقبت به همشهریان گرامی می باشد. این مرکز با کادری مجرب متشکل از پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک  در هر ساعت شبانه روز اماده خدمت گذاری به همشهریان گرامی می باشد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست