1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. بیش فعالی در بزرگسالان چه دلایلی دارد و روشهای تشخیص، درمان و پیشگیری از آن چیست ؟
درمان بیش فعالی در بزرگسالان

بیش فعالی در بزرگسالان چه دلایلی دارد و روشهای تشخیص، درمان و پیشگیری از آن چیست ؟

بیش فعالی در بزرگسالان adult-ADHD نوعی اختلال سلامت روان است که شامل ترکیبی از مشکلات مداوم ، مانند مشکل در توجه ، بیش فعالی و رفتار تکانشی است.

علل بیش فعالی در بزرگسالان
بیش فعالی در بزرگسالان می تواند منجر به روابط ناپایدار ، عملکرد ضعیف در کار یا مدرسه ، عزت نفس پایین و سایر مشکلات شود. اگرچه ADHD بزرگسالان نامیده می شود ،اما علائم از اوایل کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. در برخی موارد ، ADHD تا زمانی که فرد بالغ نباشد ، تشخیص داده نمی شود.

علائم بیش فعالی در بزرگسالان ممکن است به اندازه علائم ADHD در کودکان مشخص نباشد. در بزرگسالان ،علائم بیش فعالی ممکن است کاهش یابد ، اما مبارزه با تکانه ، بی قراری و مشکل در توجه ممکن است ادامه یابد.

درمان بیش فعالی در بزرگسالان مانند درمان ADHD دوران کودکی است. درمان ADHD بزرگسالان شامل داروها ، مشاوره روانشناختی (روان درمانی) و درمان هر بیماری بهداشت روانی است که همراه با ADHD رخ دهد.

علائم بیش فعالی در بزرگسالان

برخی از افراد مبتلا به ADHD با افزایش سن علائم کمتری دارند ، اما برخی از بزرگسالان همچنان علائم عمده ای دارند که با عملکرد روزمره تداخل دارند. در بزرگسالان ، ویژگی های اصلی ADHD ممکن است شامل دشواری در توجه ، تکانه و بی قراری باشد. علائم ممکن است از خفیف تا شدید باشد.

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD از ابتلا به این بیماری آگاه نیستند
بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی ممکن است تمرکز و اولویت بندی برای آنها دشوار باشد ، که منجر به کارهای فراموش شده و جلسات یا برنامه های اجتماعی فراموش شده می شود. ناتوانی در کنترل تکانه ها می تواند از بی صبری در صف انتظار یا رانندگی در ترافیک گرفته تا تغییرات خلقی و عصبانیت باشد.

علایم بیش فعالی در بزرگسالان
سایر علائم بیش فعالی بزرگسالان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تکانشگری
بی نظمی و اولویت بندی مشکلات
مهارت ضعیف در مدیریت زمان
مشکلات تمرکز بر یک کار
فعالیت بیش از حد یا بی قراری
برنامه ریزی ضعیف
نوسانات مکرر خلقی
مشکلات پیگیری و تکمیل وظایف
گرم مزاج
استرس

تفاوت رفتار معمولی و ADHD چیست؟

تقریباً همه در برخی از دوره های زندگی خود علائمی شبیه به ADHD دارند. اگر مشکلات اخیراً ایجاد شده باشد یا فقط گاهی اوقات در گذشته رخ داده باشد ، احتمالاً ADHD ندارید ADHD فقط در مواردی تشخیص داده می شود که علائم آنقدر شدید باشد که باعث مشکلات مداوم در زندگی شود. این علائم پایدار و مخل را می توان در اوایل کودکی جستجو کرد.

تشخیص بیش فعالی در بزرگسالان ممکن است دشوار باشد زیرا برخی از علائم ADHD شبیه علائم ناشی از شرایط دیگر مانند اضطراب یا اختلالات خلقی است. و بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD حداقل یک بیماری بهداشت روانی دیگر مانند افسردگی یا اضطراب نیز دارند.

پزشک و بیش فعالی در بزرگسالان

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر هر یک از علائم ذکر شده به طور مداوم زندگی شما را مختل می کند ، در مورد اینکه آیا ممکن است بیش فعالی داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید.
انواع مختلفی از متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است درمان بیش فعالی را تشخیص و نظارت کنند. به دنبال پزشکی باشید که آموزش و تجربه مراقبت از بزرگسالان مبتلا به ADHD را داشته باشد.

علل

در حالی که علت دقیق ADHD مشخص نیست ، اما تحقیقات همچنان ادامه دارد. عواملی که ممکن است در ایجاد ADHD نقش داشته باشند عبارتند از:
ژنتیک
بیش فعالی می تواند در چند نفر از اعضای خانواده وجود داشته باشد و مطالعات نشان می دهد که ژن ها می توانند در این امر نقش داشته باشند.
محیط
برخی از عوامل محیطی نیز ممکن است خطر را افزایش دهند ، مانند قرار گرفتن در معرض سرب در کودکی

عوارض بیش فعالی در بزرگسالان

ADHD می تواند زندگی را دشوار کند به عنوان مثال:
ضعف در تکالیف مدرسه یا عملکرد کاری
بیکاری
مشکلات مالی
مشکل با قانون
سو ء مصرف الکل یا مواد دیگر
تصادفات مکرر اتومبیل یا حوادث دیگر
روابط ناپایدار
سلامت جسمی و روحی ضعیف
تصویر ضعیف از خود
اقدام به خودکشی
شرایط همزیستی

مشکلات همراه با بیش فعالی در بزرگسالان

اگرچه ADHD مشکلات روانی یا رشدی دیگری ایجاد نمی کند ، سایر اختلالات اغلب همراه با ADHD رخ می دهد و درمان را به چالش می کشد.
این شامل:

نشانه های بیش فعالی در بزرگسالان
اختلالات خلقی در بیش فعالی در بزرگسالان

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD نیز افسردگی ، اختلال دو قطبی یا اختلال خلقی دیگری دارند. در حالی که مشکلات خلقی مستقیماً به دلیل ADHD نیستند ، اما یک الگوی مکرر شکست و ناامیدی ناشی از ADHD می تواند افسردگی را بدتر کند.

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی اغلب در بزرگسالان مبتلا به ADHD رخ می دهد. اختلالات اضطرابی ممکن است باعث نگرانی طاقت فرسا ، عصبی و سایر علائم شود. اضطراب می تواند با چالش ها ی ناشی از ADHD بدتر شود.

سایر اختلالات روانپزشکی

بزرگسالان مبتلا به ADHD در معرض خطر افزایش سایر اختلالات روانپزشکی مانند اختلالات شخصیت ، اختلال انفجاری متناوب و اختلالات مصرف مواد هستند.

ناتوانی های یادگیری

بزرگسالان مبتلا به ADHD ممکن است در آزمون آکادمیک کمتر از سن ، هوش و تحصیلاتشان باشند. اختلالات یادگیری می تواند شامل مشکلات درک و برقراری ارتباط باشد.

تشخیص بیش فعالی در بزرگسالان

تشخیص علائم و نشانه های ADHD در بزرگسالان دشوار است. با این حال ، علائم اصلی در اوایل زندگی قبل از 12 سالگی شروع می شوند و تا بزرگسالی ادامه می یابند و مشکلات اساسی ایجاد می کنند.

تشخیص بیش فعالی در بزرگسالان
هیچ آزمایش واحدی نمی تواند تشخیص را تأیید کند. تشخیص این بیماری شامل موارد زیر است:

1- معاینه فیزیکی ، برای رد سایر علل احتمالی علائم

2-جمع آوری اطلاعات ، مانند سئوال در مورد هر گونه مسئله پزشکی فعلی ، سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی و سابقه علائم

3- مقیاس های درجه بندی ADHD یا تست های روانشناختی برای کمک به جمع آوری و ارزیابی اطلاعات در مورد علائم یا سایر شرایطی که شبیه ADHD هستند.

4- اختلالات بهداشت روان ، مانند افسردگی ، اضطراب ، اختلالات سلوک ، کمبود یادگیری و زبان ، یا سایر اختلالات روانپزشکی

5- مشکلات پزشکی که می تواند بر تفکر یا رفتار تأثیر بگذارد ، مانند اختلال رشد ، اختلال تشنج ، مشکلات تیروئید ، اختلالات خواب ، آسیب مغزی یا افت قند خون (افت قند خون)

درمان بیش فعالی در بزرگسالان :

درمان های استاندارد برای بیش فعالی در بزرگسالان معمولاً شامل دارو ، آموزش ، مهارت آموزی و مشاوره روانشناسی است.
ترکیبی از اینها اغلب موثرترین روش درمانی است. این روش های درمانی می توانند به مدیریت بسیاری از علائم ADHD کمک کنند ، اما آن را درمان نمی کنند. ممکن است مدتی طول بکشد تا مشخص شود چه چیزی برای بیمار بهتر است.

داروها برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان

با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات دارو ها صحبت کنید.
محرک ها ، مانند محصولاتی که شامل متیل فنیدیت یا آمفتامین هستند ، به طور معمول رایج ترین داروهای تجویز شده برای ADHD هستند ، اما ممکن است داروهای دیگری نیز تجویز شود. به نظر می رسد مواد محرک باعث تقویت و تعادل سطح مواد شیمیایی مغز موسوم به انتقال دهنده های عصبی می شوند.

سایر داروهایی که برای درمان ADHD استفاده می شوند شامل atomoxetine غیر محرک و داروهای ضد افسردگی خاص مانند بوپروپیون است. Atomoxetine و ضد افسردگی ها کندتر از محرک ها کار می کنند ، اما اگر به دلیل مشکلات سلامتی قادر به استفاده از مواد محرک نباشید یا محرک ها عوارض جانبی شدید داشته باشند ، این گزینه ها می توانند گزینه های خوبی باشند.

اصلاح عادات تاثیر گذار بر روابط

اگر مانند بسیاری از بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی هستید ، ممکن است غیرقابل پیش بینی باشید و قرارها را فراموش کنید ، مهلت مقرر را از دست داده و تصمیمات تکانشی یا غیر منطقی می گیرید. این رفتارها می تواند صبر بخشنده ترین همکار ، دوست یا شریک زندگی را از بین ببرد .
درمانی که روی این موضوعات متمرکز باشد و روش هایی برای نظارت بهتر بر رفتار شما می تواند بسیار مفید باشد.

بنابراین کلاسهایی کنترل علائم می توانند برای بهبود ارتباطات و توسعه مهارتهای حل تعارض و حل مسئله. زوج درمانی و کلاسهایی که اعضای خانواده در آنها به طور کامل در مورد بیش فعالی در بزرگسالان می آموزند ممکن است به طور قابل توجهی روابط شما را بهبود بخشد.

روان شناس و بیش فعالی در بزرگسالان
مشاوره روانشناسی

مشاوره برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان به طور کلی شامل مشاوره روانشناسی (روان درمانی) ، آموزش در مورد این اختلال و مهارت های یادگیری برای کمک به بیمار است.

همچنین روان درمانی می تواند به بیش فعالی در بزرگسالان کمک کند:

مهارت های مدیریتی و سازمانی را بهبود ببخشید
بیاموزید که چگونه رفتار تکانشی خود را کاهش دهید
مهارت های حل مسئله بهتری ایجاد کنید
با شکست های تحصیلی ، شغلی یا اجتماعی گذشته کنار بیایید

عزت نفس خود را بهبود ببخشید
روش های بهبود روابط با خانواده ، همکاران و دوستان خود را بیاموزید
برای کنترل خلق و خوی خود استراتژی هایی تدوین کنید

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار بیمار ، پرستار سالمند و پرستار کودک به ارائه خدمت بپردازد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست