1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. علت درد کشکک فمورال و درمان آن
علت درد کشکک فمورال

علت درد کشکک فمورال و درمان آن

کشکک فمورال ، بخش جلوی زانو و اطراف کاسه زانو است. یکی از دلایل بروز درد در این ناحیه، سندرم کشکک فمورال است.

از سندرم کشکک فمورال تحت عنوان سندرم زانوی دونده نیز یاد می شود. علت  این نام گذاری این است که بروز سندرم کشکک فمورال در ورزشکاران ورزش دو و پریدن شیوع بیشتری دارد.

بروز درد در بیماری کشکک فمورال گاهی بیشتر می شود. از جمله این مواقع می توان به زمان دویدن، پایین و یا بالارفتن از پله، نشستن به مدت زیاد و همچنین چمباتمه زدن اشاره کرد.

کاهش درد سندرم کشکک فمورال با استراحت و کمپرس یخ امکان پذیر است. ولی در برخی مواقع نیاز به انجام فیزیوتراپی بدین منظور است.

نشانه های سندرم درد کشکک فمورال چیست؟

این سندرم سمت جلو و اطراف کاسه زانو را تحت تاثیر قرار می دهد. دردی که در اثر سندرم کشکک فمورال بروز می دهد، دردی مبهم و دردناک است که در جلوی زانو اتفاق می افتد.

درد کشکک فمورال در همه شرایط یکسان نیست. نشانه های سندرم درد کشکک فمورال در مواقعی نظیر بالا پایین رفتن پله، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن به مدت زیاد با زانوی خم، بیشتر می گردد.

لازم به ذکر است که این درد باید طی چند روز کاهش بیابد. اگر درد کم نشد نیاز است تا پزشک زانو را بررسی نماید.

علت درد کشکک فمورال چیست؟

در حال حاضر، علت بروز سندرم کشکک فمورال مشخص نیست. اما برخی از فعالیت ها می تواند ارتباطی با این سندرم داشته باشند. از جمله این موارد می توان به دویدن یا پریدن متداوم، ضعف عضلانی و تعادل نامناسب، جراحت در فرد و عمل جراحی اشاره کرد.

ورزش دویدن یا پریدن، علت درد کشکک فمورال

یکی از مواردی که می تواند علت درد کشکک فمورال باشد، ورزش دویدن و یا پریدن به صورت متداوم و افراطی است. به موجب دویدن و یا پریدن، فشار مدوام به مفصل زانو وارد شده که این فشار می تواند موجب تحریک زیر کاسه زانو گردد.

ضعف عضلانی و تعادل نامناسب

دیگر موردی که می تواند علت بروز درد کشکک فمورال باشد، ضعف عضلانی و تعادل نامناسب است. چرا که درد پاتلوفمورال هنگامی بروز پیدا می کند که عضلات ناحیه لگن و زانو در یک راستا به طرز صحیح نباشند. به همین جهت می توان بین حرکت زانو به سمت داخل در زمان اسکات و درد کشکک ارتباطی را مشاهده کرد.

جراحت دیگر علت بروز درد کشکک فمورال

دیگر موردی که می تواند موجب بروز درد کشکک فمورال در فرد شود، جراحت است. می توان ارتباطی را میان ضربه به کاسه زانو مثل شکستگی و یا در رفتگی و درد کشکک مشاهده کرد.

عمل جراحی و درد کشکک فمورال

مورد دیگری که می تواند با درد کشکک فمورال مرتبط باشد، عمل جراحی زانو است. جراحی های مختلفی در ناحیه زانو انجام می شود. جراحی زانو به خصوص ترمیم رباط متقاطع قدامی به کمک تاندون کشکک به عنوان پیوند، می تواند موجب درد و خطر کشکک رانی شود.

چه مواردی می تواند ریسک بروز سندرم درد کشکک فمورال را افزایش دهد؟

چه مواردی می تواند ریسک بروز سندرم درد کشکک فمورال را افزایش دهد؟

برخی از عوامل، موجب افزایش ریسک ابتلا به این سندرم می شود. از جمله این موارد می توان به سن، جنسیت و برخی از ورزش ها اشاره کرد.

افزایش سن و سنین سالمندی و میانسالی، عوامل خطرساز بسیاری از مشکلات است. اما سندرم کشکک فمورال در نوجوانان و جوانان بیشتر بروز پیدا می کند.

جنسیت نیز یکی از عوامل موثر در افزایش ریسک سندرم درد کشکک فمورال است. در واقع ابتلای زنان به درد کشکک رانی، دو برابر بیشتر از مردان است.

ورزش هایی که پریدن و دویدن زیادی دارند نیز از جمله عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به این سندرم هستند.

درمان این سندرم چگونه انجام می شود؟

برای درمان این سندرم، بسته به شرایط درمان های مختلفی تجویز می شود. درمان اولیه عموما با اقداماتی نظیر استراحت به زانو انجام می شود. همچنین برای درمان توصیه می شود از بالا پایین رفتن از پله، زانو یا چمباتمه زدن نیز خودداری نمایید.

برای کم شدن درد این سندرم ممکن است پزشک مصرف دارو را پیشنهاد کند. از جمله دارو های مناسب کاهش درد می توان به ایبوپروفن، استامینوفن و یا ناپروکسن سدیم را عنوان کرد. توصیه می شود در صورت نیاز به مصرف دارو، موضوع را با پزشک حتما در میان بگذارید.

فیزیوتراپی نیز دیگر راهکار درمانی برای این موضوع می باشد.

ممکن است به موجب ناتوانی در برخی از فعالیت ها، نیاز به خدمات پرستاری باشد. درخواست اعزام پرستار برای پرستار بیمار، کمک مناسبی به بیمار مبتلا به سندرم کشکک فمورال است.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست