1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. راه های داشتن مغز سالم + نقش تغذیه در سلامت مغز
راه های داشتن مغز سالم

راه های داشتن مغز سالم + نقش تغذیه در سلامت مغز

مغز سالم: مغز انسان، از جمله مهم ترین اجزای بدن او است. عملکرد مغز روی عملکرد سایر اجزا نیز تاثیر می گذارد.

علاوه بر تاثیر مغز بر جسم، سلامت مغز می تواند شرایط زندگی وی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این بدان معناست که به کمک مغز سالم می توان به خوبی فکر کرد و موفقیت های مختلفی در زمینه های گوناگون کسب نمود.

عوامل زیادی بر سلامت مغز و داشتن مغز سالم تاثیر گذارند. عامل های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی، ژن و هورمون ها، تغذیه، سیستم ایمنی بدن و سبک زندگی از جمله عوامل تاثیر گذار روی مغز هستند.

برخی از این عوامل، دست ما نیستند و با توجه به ژنتیک و محیط زندگی مان تعیین می شوند. اما بسیاری از عوامل تاثیر گذار روی مغز را می توان با تغییر و اصلاحات مختلف، بهبود بخشید.

تاثیر سلامت مغز بر زندگی

افکار فرد، تاثیر چشمگیری روی سلامت بدن او می تواند بگذارد. چرا که افکار منفی می تواند موجب افسردگی و انزوا شده و از این رو سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار دهد.

برای مثال استرس یکی از عواملی است که ریشه آن در اعصاب و مغز افراد است. استرس می تواند موجب تاثیر گذاری روی ضربان قلب شود. استرس حتی می تواند موجب بروز حمله قلبی نیز گردد.

حال که اهمیت مغز سالم و نقش آن در زندگی را بهتر متوجه شدیم، بهتر است در جهت بهبود سلامت مغز قدم برداریم.

برخی از عوامل تاثیر گذار روی سلامت مغز، ریشه در ژنتیک ما دارند که ما نقشی در آن ها نداریم. اما عوامل دیگری مانند سبک زندگی، تغذیه و … را می توانیم تغییر دهیم.

راه های مختلفی برای داشتن مغز سالم وجود دارد. در ادامه به بررسی برخی راه های داشتن مغز سالم می پردازیم.

تقویت مغز برای داشتن مغز سالم

نقش تغذیه در داشتن مغز سالم

قطعا تغذیه یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در داشتن مغز سالم است. با داشتن تغذیه مناسب می توان سلامت مغز را بهبود بخشید. بدین جهت از افت شناختی نیز می توان جلوگیری کرد.

مواد تغذیه ای نظیر، زغال اخته، سبزیجات برگدار مثل کلم، کلم بروکلی و اسفناج، غلات سبوس دار موادی هستند که می توانند موجب بهبود سلامت مغز شوند.

همچنین ماهی، حبوبات و جایگزینی چربی های اشباع نشده با اشباع شده نیز در بهبود سلامت مغز تاثیر گذارند.

چربی های امگا ۳ یکی از مواد مفیدی است که می تواند ما را در داشتن مغز سالم یاری کند. این چربی ها در مواد غذایی نظیر ماهی و آجیل وجود دارند. این چربی ها التهابات رگ ها و اعصاب را می تواند کاهش دهند.

از دیگر نکات تغذیه ای در سلامت مغز می توان به مصرف میوه و سبزیجات اشاره کرد. این مواد می توانند با استرسی که سبب سایش سلول های مغز می شوند، مقابله نمایند.

داشتن آرامش شما را در داشتن مغز سالم یاری می کند

آرامش داشتن، یکی از نکات مهم در داشتن مغز سالم است. استرس یکی از عوامل مخرب مغز می باشد. به همین جهت توصیه می شود تا مدتی را به دور از استرس های زندگی و در محیطی آرامش بخش سپری کنید. انجام مدیتیشن می تواند کمک بسزایی در این زمینه کند.

پیاده روی و ورزش را فراموش نکنید

ورزش و پیاده روی ما را در داشتن جسمی سالم یاری می کنند. اما تاثیر آن ها صرفا روی عضلات و شرایط جسمی بدن نیست. پیاده روی می تواند ما را در داشتن مغز سالم یاری نماید.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، پیاده روی، دوچرخه، وزنه برداری و هر نوع ورزشی تاثیر مثبت در سلامت مغز می گذارند.

علاوه بر این موارد، ورزش های ذهنی نظیر شطرنج و یوگا نیز می توانند عملکردی مشابه داشته باشند. به طور کلی ورزش باعث بهبود عملکرد شناختی در افراد می گردد.

تاثیر ورزش بر مغز بر اثر تحریکی که مغز می شود صورت می گیرد. بدین صورت که ورزش مغز را تحریک کرده که فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز را آزاد نماید.

مولکول مذکور، مولکولی لازم برای ترمیم سلول های مغزی و همچنین ارتباط میان آن ها می باشد. بدین جهت برای سلامت مغز، ورزش همواره یکی از مهم ترین فاکتور ها محسوب می گردد.

مغزتان را به چالش بکشید

فعالیت های ذهنی مختلفی وجود دارند. یکی از راه های داشتن مغز سالم، به چالش کشیدن مغز و تحریک آن است. زمانی که اقدام به یادگیری چیز های تازه، افراد جدید و هر چیز جدیدی می کنید، مغزتان به چالش کشیده می شود و دخیره شناختی آن افزایش می یابد.

سعی کنید چیز هایی را فرا بگیرید که جنبه مثبتی در زندگی تان داشته باشد. با این حال اگر این چنین هم نباشد، صرف به چالش کشیدن مغز برای یادگیری چیز های جدید، موجب افزایش سلامت آن می گردد.

یادگیری و به چالش کشیدن مغز همچنین باعث جلوگیری از زوال مغز می شود.
سخن پایانی

از راه و روش هایی که با آن می توانید مغزی سالم و کارآمد داشته باشید را بررسی کردیم.

همچنین در صورت نیاز به خدمات پرستاری و اعزام پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل می توانید از موسسه پرستاری پرستار آراد نسبت به این موضوع اقدام کنید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست