1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. معرفی دلایل سوزش دهان چیست؟
دلایل سوزش دهان

معرفی دلایل سوزش دهان چیست؟

بیماری های مربوط به دهان، انواع مختلفی دارند. برخی از آن مربوط به لثه و دندان ها هستند و برخی دیگر ممکن است علت کاملا متفاوتی داشته باشند.

یکی از مشکلات آزاردهنده مرتبط با دهان، سندرم سوزش دهان است. این سندرم موجب احساس سوزش، خشکی و خارش آن و همچنین بروز درد در دهان و مخاط آن می گردد.

درد مربوط به این سندرم می تواند شدت های مختلفی داشته باشد. برخی درد های خفیف را تجربه می کنند و در برخی دیگر شدت درد بیشتر است.

علت بروز سندرم سوزش دهان مشخص نیست. ولی بر اساس مطالعات پیرامون این سندرم، برخی دلایل به عنوان دلایل سوزش دهان معرفی شده اند.

از جمله عوامل احتمالی این سندرم، عوامل روحی و روانی است. همچنین بعضی از فاکتور های سیستمیک نیز می تواند موجب بروز این سندرم در فرد شود.

از جمله بیماری های زمینه ای که ممکن است موجب بروز سندرم سوزش دهان شود می توان به چاقی و دیابت اشاره داشت.

سندرم سوزش دهان چه نوع سندرمی است؟

سندرم سوزش دهانسندرم های مختلفی وجود دارد که هر کدام موجب اختلال و یا بیماری در برخی از اندام های بدن می شود. سندرم سوزش دهان اختلال در دهان را همراه دارد.

لازم به ذکر است که این اختلال در خانم ها بیشتر از آقایان اتفاق می افتد. در اغلب افراد سن بروز این سندرم، سنین 40 الی 60 می باشد.

یکی از مواقع بروز این بیماری در زنان، دوران پس از یائسگی در آن ها می باشد. زمان بعد از یائسگی زنان، تغییرات هورمونی در بدن آن ها رخ می دهد.

این تغییرات هورمونی می تواند بروز سندرم سوزش دهان را در پی داشته باشد. پس می توان بروز یائسگی در زنان را از دلایل سوزش دهان معرفی کرد.

بروز سندرم سوزش دهان موجب احساس درد و خشکی در دهان شده و سوزش آن را به همراه دارد. افراد مبتلا به این سندرم، مکررا حس تشنگی داشته و طعم بدی را احساس می کنند.

همچنین احساس ناراحتی در زبان، گلو، لب، دهان و لثه نیز از دیگر تاثیرات بروز سندرم سوزش دهان است. علائم این اختلال در بعضی مواقع شدت یافته و ناراحتی زیادی را متوجه فرد مبتلا می کند.

افرادی که به این سندرم مبتلا می شود، طعم فلز در دهانشان احساس می کنند. در واقع این طعم فلز از جمله ناراحت کننده ترین علائم بروز سندرم سوزش دهان است.

سندرم سوزش دهان می تواند تغییر رنگ زبان را نیز در پی داشته باشد. البته لازم به ذکر است که این عارضه در اثر بروز این سندرم به ندرت رخ می دهد.

معرفی دلایل سوزش دهان در افراد

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد، علت بروز این سندرم ناشناخته است. ولی بر اساس مطالعات انجام شده، برخی عوامل می توانند احتمال بروز به این بیماری را به وجود آورند.

به موجب ناشناخته بودن علل بروز این اختلال، در برخی افراد سردرگمی بروز می دهد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته پیرامون سندرم سوزش دهان، انواع بیماری های زمینه ای می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

بیماری دیابت، انواع آلرژی فصلی و دائمی، خشکی دهان فرد که می تواند علل مختلفی داشته باشد، کم کاری و پرکاری غده تیروئید از جمله مشکلاتی هستند که می توانند نقش در بروز سندرم سوزش دهان داشته باشند.

همچنین انواع ریفلکس معده نیز می تواند موجب افزایش ریسک مبتلا شدن فرد به این اختلال شود.

جرم دندان، عفونت پنهان دندان و دهان، حساسیت فرد به بعضی از انواع خمیر دندان و ماده های دندان پزشکی نیز می تواند ریسک را بیشتر کند.

حساسیت های غذایی نیز از دیگر دلایل سوزش دهان می باشد. برای کنترل این اختلال، توصیه پزشکان این است که همواره رژیم غذایی تعیین نمایید و اگر با تغییر رژیم، علائم اختلال بیشتر شدند، ماده غذایی تشدید کننده این علائم باید از رژیم غذایی فرد حذف شود.

از جمله دیگر دلایل سوزش دهان و بروز این سندرم، استفاده از دهانشویه ها و مسواک با دندانه هایی از جنس خاص، سو مصرف الکل، مصرف دخانیات، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن می باشد. مصرف بعضی از دارو ها نیز می توانند موجب بروز این اختلال شوند.

پرستاری

شرکت مراقبتی پرستار آراد آماده است تا در صورت نیاز به انواع خدمات پرستاری، پرستاران مجرب خود را برای متقاضیان اعزام نماید. انواع پرستار بیمار، پرستار کودک و پرستار سالمند را می توان از موسسه پرستاری ما درخواست کنید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست