1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. پرستاری از سالمند دیالیزی
پرستاری از سالمند دیالیزی

پرستاری از سالمند دیالیزی

آیا با نکات پرستاری از بیمار سالمند دیالیزی آشنایی دارید؟ آیا میدانید دیالیز یعنی چه؟ قبل از هر چیزی باید گفته شود که یکی از ضروری ترین اعضای بدن که وظیفه تصفیه خون و دفع سموم را انجام می دهد.

کلیه نام دارد در صورت وجود مشکل در کلیه اعضای بدن دچار اختلالات جدی می شوند. شایان ذکر است که برخی از مواقع مشکل کلیه بسیار پیشرفته می شود و نمی توان با روش‌های درمانی مشکل را برطرف کرد، و تنها راه درمان پیوند کلیه است.

که قبل از یافتن پیوند پزشک برای بیمار دیالیز را تجویز میکند، در ادامه مطالب سعی داریم در مورد پرستاری از بیمار سالمند دیالیزی اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم، تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

دیالیز چیست؟

هنگامی که در کلیه مشکلات جدی به وجود بیاید، توانایی دفع سموم بدن از بین رفته و این مواد در بدن افراد باقی می مانند، که دستگاه دیالیز مواد مازاد و سمی را از بدن فرد بیمار خارج می ‌کند.

افرادی که نیازمند دیالیز هستند باید سه بار در هفته این درمان را تکرار کنند. فرایند دیالیز کلیه با توجه به  میزان مواد مازاد و سموم جمع شده در بدن، میزان تحت تاثیر قرار گرفتن عملکرد کلیه در دیالیز انجام می شود.

پرستاری از سالمند دیالیزی در منزل

راه های پرستاری از سالمند دیالیزی
با توجه به پیشرفت تکنولوژی برای مراقبت از سالمند مبتلا به دیالیز می توان از خدمات پرستاری بیمار در منزل بهره مند شد، با توجه به شرایط خاص و حساسیت بالای سالمندان، پرستار بیمار با تجربه، به منزل شخصی افراد اعزام می ‌شود.

افرادی که از خدمات پرستار سالمند دیالیزی استفاده می کنند، از مزایای زیادی بهره مند می شوند که در ادامه مطالب چند مورد از آنها بیان شده:

 • دریافت مواد غذایی مناسب
 • کاهش هزینه ها
 • قرار گرفتن در مکان پاکیزه
 • کم شدن رفت و آمد به مطب پزشک
 • قرار گرفتن بیمار در کنار اعضای خانواده به مدت طولانی
 • به دست آوردن حس آرامش بیمار در طول درمان و بهبودی
 • کاهش هزینه های مربوط به رفت و آمد

شایان ذکر است که فردی که وظیفه نگهداری سالمند دیابتی در منزل را به عهده می گیرد باید با تکنیک ها و روش های خاصی آشنا باشد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره شده است:

 • تمیز و پاک نگه داشتن محل ورود کانتر
 • مطمئن شدن از انجام موفقیت آمیز دیالیز
 • بررسی هورمون های بدن به دلیل کم شدن آن در بدن

نکات مهم پرستاری بیمار سالمند دیالیزی

یکی از مهمترین نکات که پرستار سالمند دیالیزی باید به آن توجه داشته باشد، دوز مصرفی دیالیز است که باید طبق دستور پزشک انجام شود.

زیرا اگر دوز ماده کم مصرف شود، بر کیفیت زندگی فرد تاثیرگذار بوده و بیمار دچار سو تغذیه و کم خونی میشود، در نهایت امکان دارد به دلیل به وجود آمدن مشکلات بیشتر مجبور به انتقال بیمار به بیمارستان شد.

یکی دیگر از موارد مهم تمیز کردن محل رگ برای فرایند دیالیز است زیرا در صورت تمیز تبودن عفونت منتقل شده و خطرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، یکی از نکات حائز اهمیت که باید گفته شود این است که مصرف آنتی بیوتیک برای بیماران مبتلا به دیالیز ممنوع است.

پرستار بیمار باید به میزان آب مصرفی سالمند مبتلا به دیالیز توجه داشته باشد، همچنین باید به یاد داشته باشد که فرد دیابتی نباید هندوانه مصرف کند زیرا برای او مضر می باشد. مصرف نمک سالمند مبتلا به دیابت باید تحت کنترل باشد، همچنین میزان پتاسیم غذای بیمار دیالیزی نیز باید بررسی شود.

سخن پایانی

کلیه عضو حیاتی و مهم بدن است که وظیفه پاکسازی و تصفیه خون را به عهده دارد، در صورت بروز مشکل در این عضو سایر اعضای بدن نیز دچار مشکلاتی می شوند.

به همین دلیل با مشاهده مشکل در کلیه باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه شود، تا اقدامات لازم برای درمان انجام گردد.

لازم به ذکر است که برخی مواقع روش های درمانی پاسخگوی مشکل نبوده و پزشک پیوند اعضا را تجویز می کند که قبل از آن برای نجات زندگی بیمار دیالیز انجام می گردد.

پرستاری از سالمند دیالیزی یکی از نکات حائز اهمیت است که خانواده ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند و برای نگهداری از بیماران  افراد باتجربه و کاربلد را استخدام کنند.

زیرا انجام دیالیز مستلزم تجربه و تخصص است، موسسه پرستاری پرستار آراد  برای خدمت رسانی بیشتر به تمام اقشار جامعه بهترین پرستاران را به منزل شخصی افراد اعزام می کند، که بهترین مراقبت از سالمند دیالیزی را انجام می دهند.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست