1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی
علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی

علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی

علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی چیست؟ آرتریت واکنشی در واقع نوعی آرتروز بوده که با توجه به عفونت های باکتریایی در قسمت های مختلف بدن به وجود می آید.

زمانی که یک فرد دچار عفونت می شود، سیستم ایمنی بدن شروع به جنگیدن با جسم خارجی می کند. کسی که دچار مبتلا به بیماری آرتریت واکنشی بوده، سیستم ایمنی پس از درمان عفونت ها نیز ادامه یافته و باعث تورم مفصلی می شود.

این بیماری در تمام مفاصل مانند زانو ها، پا ها، مچ پا و مچ دست آرتریت واکنشی دیده می‌شود و پس از تشدید بیماری متورم و دردناک می شود. در ادامه به علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی می پردازیم.

علل ابتلا به آرتریت واکنشی چیست؟

اصلی ترین دلیل برای ابتلا به بیماری آرتریت واکنشی، عوامل ژنتیکی بوده و نشانه های ژنتیکی در کسانی که به این بیماری مبتلا هستند از افراد دیگر بیشتر است.

کسانی که زمینه ژنتیکی برای ابتلا به این بیماری را دارند، به برخی عفونت‌ ها مبتلا می شوند. بیماری پس از ابتلا ممکن است به حالت اسهال خونی دیده شود و باکتری های موجود در روده عامل ایجاد اسهال خونی هستند.

این بیماری پس از سه هفته از ابتلا به عفونت های باکتریایی مشاهده می شود. در ادامه به بحث روش های درمان آرتریت واکنشی می پردازیم.

علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی

احتمال ابتلا بیشتر به آرتریت واکنشی

عواملی مانند جنسیت، سن و ژنتیکی بیشترین تاثیر را در ابتلا به این بیماری دارد. آرتریت واکنشی در مرد ها بیشتر از زن ها دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری بین ۲۰ الی ۴۰ سال است. وجود ژن های وراثتی نیز احتمال ابتلا به بیماری آرتریت واکنشی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

اگر نیاز به استخدام پرستار جهت پرستاری در منزل، پرستاری کودک، پرستاری سالمند را دارید، به موسسه پرستاری آراد مراجعه نمایید.

موسسه ما یکی از مجموعه‌ های مطمئن و متخصص در زمینه اعزام پرستار برای مراقبت و درمان های خانگی محسوب می شود.

علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی در افراد

پس از ابتلا به این بیماری ممکن است مواردی مانند خشک شدگی در ناحیه مفاصل خود را احساس نمایید. در مفاصلی مانند مچ پا و زانو ها بیشتر احساس می شود.

التهابات چشم یکی دیگر از موارد ابتلا به آرتریت واکنشی است که ممکن است دچار تورم شود. مشکلات ادراری در هنگام ادرار کردن یا تورم پروستات در مرد ها دیده می شود.

پیشنهاد مطالعه: آرتروز در سالمندان چه علائمی دارد؟

ممکن است بیشتر بافت های نرم استخوانی دچار التهاب شود که با پارگی تاندون ها و ربات ها همراه است. درد پایین کمر و مشکلات پوستی نیز در زمان ابتلا به این بیماری قابل ارزیابی خواهد بود.

علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی

تشخیص آرتریت واکنشی

برای تشخیص ابتلا به بیماری آرتریت واکنشی نیاز به انجام معاینات بالینی خواهید داشت تا پزشک متخصص مفاصل شما را ارزیابی نماید.

توجه به نشانه های تورم و حساسیت به لمس نیز بخشی از آزمایش های پزشک متخصص است تا دامنه حرکت ستون فقرات و مفاصل شما را ارزیابی نماید.

مشکلات پوستی و التهابات آن نیز در این بیماری دیده می شود. در ادامه به روش های درمان آرتریت واکنشی می پردازیم.

آزمایش های تخصصی مانند آزمایش خون، بررسی التهابات، آنتی بادی ها و عوامل ژنتیکی در آزمایش خون قابل انجام است.

در ادامه پزشک برای تشخیص قطعی نیاز به آزمایش مایع مفصلی خواهد داشت تا به بررسی و عفونت‌ ها، کریستال ها و شمارش گلبول های سفید بپردازد.

روش های درمان آرتریت واکنشی

تا به حال درمان قطعی برای آرتریت واکنشی وجود ندارد اما بر اساس تشخیص پزشک می توانیم از درمان دارویی استفاده نماییم.

آرتریت واکنشی یک بیماری خود ایمنی بوده و با مصرف آنتی بیوتیک نمی توان التهابات مفاصل خود را درمان نمایید. اگر در قسمت دستگاه ادرار یا سیستم گوارشی خود عفونت مشاهده کردید، در درمان عفونت ها آنتی بیوتیک موثر خواهد بود.

درمان دارویی

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تورم و درد مفاصل مناسب خواهد بود که می توانیم به انواع ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک اشاره نماییم.

در صورتی که دارو های غیر استروئیدی موفق ظاهر نشد و نتوانستید التهاب خود را کنترل کنید، می توانید با مشاوره پزشک خود از دارو های استروئیدی سطح ایمنی خود را سرکوب کرده و حملات آن را به بدن کاهش دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم و روش های درمان آرتریت واکنشی با مقالات موسسه پرستاری آراد همراه شوید.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست