1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. انواع سردرد و علل آن
انواع سردرد

انواع سردرد و علل آن

سردرد می تواند موجب بهم ریختگی در فرد شود. سردرد ها انواع مختلفی داشته و هر یک به نوعی درد را در سر به وجود می آورند.

سردرد ها از جمله مشکلات شایع در بسیاری افراد هستند. چرا که هر فرد ممکن است به یک علت دچار سردرد شده باشد. در واقع اغلب مردم گاها با سردرد مواجه می شوند. سردرد ها گاها موجب اختلال در عملکرد فرد و توان او می شود.

بسیاری از انواع سردرد ها با مصرف دارو های تسکین دهنده بر طرف می شوند. ولی زمانی که سردرد ها به صورت مکرر به وجود آیند، استفاده از دارو های مسکن هم دیگر تاثیر آن چنانی نداشته و هم عوارضی را برای فرد به وجود می آورد.

به همین جهت شناسایی نوع سردرد و به کارگیری روش مناسب برای درمان آن، اولویت دارد. جالب توجه است که بدانید بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان، حدود 150 نوع سردرد وجود دارد.

در ادامه به بررسی انواع سردرد و علل آن ها می پردازیم.

سردرد تنشی

یکی از انواع سردرد ها، سردرد های تنشی است. این سردرد از جمله انواع شایع سردرد ها می باشد. سردرد تنشی را تحت عنوان سردرد عصبی نیز یاد می کنند. در سردرد تنشی، گرفتگی یا فشاری در نواحی پیشانی و یا پشت سر و گردن به وجود می آید.

افرادی که دچار سردرد تنشی می شوند ممکن است حس فشرده شدن جمجمه شان با گیره ای را داشته باشند.

سردرد های تنشی می توانند شدت های مختلف داشته باشند. این نوع سردرد ممکن است به صورت خفیف، متوسط و شدید فرد را درگیر نماید. درد این سردرد ها در بخش پشت چشم و سر و گردن بروز پیدا می کند.

درد در سردرد تنشی احتمال شروع از پشت سر را داشته و سپس به جلوی سر ادامه دار می شود. این درد همچنین می تواند به دردی فشرده در اطراف سر تبدیل گردد. در برخی افراد سردرد تنشی موجب احساس سفتی و درد در عضلات گردن، شانه ها و فک می شود.

علل سردرد تنشی چیست؟

سردرد تنشیبروز سردرد تنشی یا همان سردرد عصبی، علل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از علل بروز این سردرد ها، گرفتگی عضلات پشت گردن و پوست سر است.

علل بروز سردرد تنشی نیز می تواند استرس کاری، مدرسه، خانواده و … باشد.

از جمله علل سردرد های تنشی می توان به نداشتن استراحت مناسب، وضعیت نامناسب بدن، استرس های عاطفی، استرس ذهنی، اضطراب فرد، خستگی، گرسنگی، پایین بودن سطح آهن فرد، مصرف الکل، مصرف مواد کافئین دار مثل قهوه، مشکلات دندان، مشکلات فک، خستگی چشم ها، سطح پایین آب بدن، حذف وعده ها غذایی، مصرف سیگار، سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت سینوس اشاره داشت.

نشانه های این نوع سردرد، درد مبهم سر، احساس فشار در اطراف پیشانی و همچنین حساسیت اطراف پیشانی و پوست سر می باشد.

سردرد میگرنی

نوع دیگری از سردرد ها، سردرد های میگرنی هستند. سردرد میگرنی، سردردی مزمن است درد زیادی را بروز می دهد. از جمله نشانه های این نوع سردرد ها، احساس تپش در یک سمت سر است. این احساس ممکن است چند ساعت الی چند روز ادامه دار باشد.

علت بروز سردرد های میگرنی شناخته شده نیست.

بر اساس بررسی ها کسانی که میگرن دارند، در برابر مواردی نظیر استرس، اختلال خواب و … واکنش های بیشتری تجربه می کنند.

سردرد های کلاستر یا خوشه ای

نوع دیگر انواع سردرد، سردرد کلاستر است. این سردرد ها مدت زمان کوتاهی فرد را درگیر می کند اما شدت درد در این سردرد بسیار زیاد است.

این نوع سردرد عموما موجب بیدار شدن فرد در نصف شب می شود. درد در این سردرد در یک چشم و یا یک طرف سردرد تجربه می شود. سردرد های کلاستر، از جمله انواع سردرد نادر است.

سردرد سینوسی

سردرد های سینوسی، نوع دیگر سردرد ها هستند. این سردرد ها در اثر جمع شدن فشار در سینوس های فرد به وجود می آید. از جمله علائم بروز این سردرد ها، تب و آبریزش بینی است.

پرستاری با شرکت مراقبتی پرستار آراد

در برخی از انواع سردرد ها و با توجه به شرایط مختلف بیمار، ممکن است نیاز به خدمات پرستاری باشد.

شرکت مراقبتی پرستار آراد امکان درخواست اعزام پرستار را فراهم کرده است. شما می توانید درخواست پرستار بیمار، پرستار سالمند، پرستار کودک و … را از شرکت مراقبتی پرستار ثبت نمایید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست